Принцип вичерпання права як підстава обмеження правомочності власника об'єкта інтелектуальної власності
Анотація
Розглянутий принцип вичерпання прав на об’єкти інтелектуальноївласності, який давно застосовується в європейських країнах. Даний принцип був введений в законодавстві багатьох європейських країн для вирішення спору між володільцями прав інтелектуальної власності і торговельними організаціями і дистриб’юторами, який значно обмежив права володільців результатів інтелектуальної діяльності. Суть зазначеного принципу полягає в тому, що після першого правомірного продажу з комерційною метою володілець прав на об’єкт інтелектуальної власності не може контролювати подальше розповсюдження даного результату на території Європейського Союзу. В українському законодавстві діє національній принцип вичерпання прав, тобто вказаний принцип поширюється тільки на територію України. На жаль, в національному законодавстві недостатньо чітко визначено правове регулювання відносин, пов’язаних з застосуванням даного принципу, що визиває труднощі його застосування на практиці.
Посилання
Подшибихин Л. И. Принцип «исчерпания прав» в области охраны интеллектуальной собственности // Вопросы изобретательства. — 1989. — № 8. — С. 15—18.
Евков А. Особенности применения принципа исчерпания прав на объекты интеллектуальной собственности, вытекающие из его правовой природы / / Підприємництво, господарство і право. Цивільне право. — 2005. — № 1. — С. 29—32.
Глотов С. Вичерпання авторського права у цифровому середовищі / / Інтелектуальна власність. — 2006. — № 3. — С. 18-24.
RGZ (Збірник рішень Імперського суду Німеччини). «Koenigs-Kurbuch», 3 63. — C. 394.
Директива ЄС 2001/29/ЄС від 22 травня 1991 р. про гармонізацію деяких аспектів авторського права і суміжних прав в інформаційному суспільстві.
Вишинець І. Проблеми удосконалення права автора на розповсюдження у чинному законодавстві України / / Інтелектуальна власність. — 2004. — № 1. — С. 11-17.
Гаврилов Э. П. Комментарий к Закону об авторском праве и смежных правах / Э. П. Гаврилов. — М. : Фонд «Правовая культура», 1996.
Право інтелектуальної власності : підручник / О. П. Орлюк, Г. О. Андрощук, О. Б. Бутнік-Сіверський [та ін. І ; за ред. О. П. Орлюк, О. Д. Святоцького. — К. : Вид. дім «Ін Юре», 2007. — С. 187.
Дроб’язко В. С. Право інтелектуальної власності : навч. посіб. / В. С. Дроб’язко, Р. В. Дроб’язко. — К. : Юрінком Інтер, 2004. — С. 190.