Система цивільно-правової відповідальності за порушення зобов’язання

  • М. Габріадзе
Ключові слова: система цивільно-правової відповідальності, порушення зобов'язань, захист порушених прав та інтересів, боржник, кредитор, збитки, засоби забезпечення виконання зобов'язань

Анотація

Стаття присвячена дослідженню цивільно-правової відповідальності як одного з наслідків порушення зобов'язання, структурних елементів цивільно-правової відповідальності, її ролі в механізмі забезпечення належного виконання зобов'язань і захисту цивільних прав та інтересів у сучасному цивільному праві України. Залежно від виду порушення зобов'язання відповідальність можна поділити на відповідальність за невиконання й відповідальність за неналежне виконання зобов'язань. Мета статті - визначити особливості системи цивільно-правової відповідальності за порушення зобов'язання, класифікувати її підстави, розробити пропозиції з удосконалення законодавства, яке регламентує зазначений вид відповідальності. Цивільно-правова відповідальність - це правова конструкція, що є базисом режиму законності й правопорядку, забезпечує ефективне виконання особою своїх зобов'язань. Соціальна сутність відповідальності виявляється в розумінні, усвідомленні та розмежуванні наслідків діяльності за критеріями її правомірності й доцільності, можливості осуду або заохочення. Складність юридичної природи цивільно-правової відповідальності за порушення зобов'язання зумовила множинність підходів до її розуміння й інтерпретації у вітчизняній науці цивільного права:
а) як заходу державного примусу;

б) як санкції за неправомірну поведінку; в) як обов'язку правопорушника відшкодувати завдані збитки і сплатити неустойку; г) як захід покарання за вчинене правопорушення. Констатовано, що існує низка критеріїв класифікації цивільно-правової відповідальності за порушення зобов'язання. Відзначено, що юридичною підставою настання цивільно-правової відповідальності за договором є склад цивільного правопорушення, який утворюють правопорушення, заподіяння шкоди, при-чинно-наслідковий зв'язок між ними й вина. З'ясовано структурні елементи цивільно-правової відповідальності, її роль у механізмі забезпечення належного виконання зобов'язань і захисту цивільних прав та інтересів у сучасному цивільному праві України. Окреслено, що до основних елементів систем юридичної відповідальності загалом і цивільно-правової відповідальності за порушення зобов'язань зокрема належать мета, умови, функції, форми та підстави відповідальності.

Посилання

1. Дуравкіна Н.І. Відповідальність як складова механізму забезпечення прав і свобод людини й громадянина. Юридична наука і практика. 2011. № 2. С. 15—21.
2. Заіка Р.Ю. Юридична природа цивільно-правової відповідальності без вини. Юридична наука. 2014. № 5. С. 7—14.
3. Шишка Р.Б. Цивільно-правова відповідальність і деліктне зобов'язання. Збірник наукових праць Ірпінської фінансово-юридичної академії. Серія «Право». 2013. Вип. 2. С. 206—216.
4. Паришкура В.В. Проблемні аспекти цивільно-правової відповідальності без вини. Вісник Вищої ради юстиції. 2010. № 2. С. 66-74.
5. Шиндяпина М.Д. Стадии юридической ответственности. Москва : Книжный мир, 1998. 162 с.
6. Брагинский М.И., Витрянский В.В. Договорное право. Москва : Статут, 2011. Книга первая : Общие положения. 847 с.
7. Иоффе О.С. Обязательственное право. Избранные труды. Санкт-Петербург : Пресс, 2004. Т. III. 837 с.
8. Thur A., von. Der Allgemeine Teil des deutschen Bbrgerlichen Rechtsin 2 B. Leipzig: Verlag von Duncker & Humblot, 1910. B 1 : Allgemeine Lehren und Personenrecht.
9. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/ ed20060220/stru (дата звернення: 17.03.2020).
10. John Henry Merryman & Rogelio P^ez-Perdomo. The Civil Law Tradition: An Introduction to the Legal Systems of Europe and Latin America, 4th edn. Stanford University Press, 2018. P. 192.
11. Deborah C. England. Civil Liability. URL: https://www.criminaldefenselawyer. com/resources/civil-liability.htm (дата звернення: 17.03.2020).
Опубліковано
2020-07-31
Розділ
Статті