Окремі аспекти методики розслідування злочинів у сфері банківської діяльності, що вчиняються з використанням фіктивного капіталу
Анотація
На основі дослідження матеріалів кримінального провадження у статті було проаналізовано окремі способи вчинення злочинів у банківській сфері з використанням фіктивного капіталу. Дослідження складалося із двох частин: у першій частині на основі матеріалів кримінального провадження описано механізм вчинення конкретного злочину у банківській сфері з використанням фіктивного капіталу, у другій частині надано рекомендації щодо тактики та методики розслідування такої категорії злочинів.
бґрунтовується, що за сучасних умов загострення суспільно-політичних конфліктів, нестійкого економічного стану держави, зумовленого збільшенням рівня інфляції та девальвацією національної валюти, а також враховуючи тенденції злочинності (рівень латентності та «ціну» економічної злочинності, складовою частиною якої є злочини у банківській сфері) та вдосконалення механізмів вчинення злочинів, особливо актуальним постає питання протидії та ефективного розслідування злочинів у банківській сфері.
У роботі було висвітлено конкретні фінансові операції, що забезпечували формування грошового ресурсу для збільшення статутного фонду банку та субординованого боргу, перелічено основні «суб'єкти схеми» й описано алгоритм їхніх дій, а також проаналізовано бухгалтерські записи, якими забезпечувався рух коштів. Весь механізм руху коштів було розділено на три події (епізоди) та детально описано.
На основі здійсненого дослідження авторами запропоновано проєкт переліку питань, на які повинен відповісти експерт (у своєму висновку) при проведенні судово-економічної експертизи. Зазначений запропонований перелік містить тринадцять основних питань, що можуть бути поставлені експертом. Зазначено, що перелік таких питань не є статичним і вичерпним, а повинен бути сформований індивідуально залежно від конкретних обставин вчинення злочину, слідчих ситуацій та основних версій. Цей перелік має виключно рекомендаційний характер.
На основі здійсненого дослідження авторами також запропоновано перелік первинних документів, що можуть стати основою в розслідуванні протиправних дії, а також доказами у справі. Зазначений запропонований перелік містить дванадцять основних пунктів. Перелічені документи є підтвердженням фінансово-господарських операцій, якими були завдані збитки. Зазначено, що перелік такої документації не є універсальним для всіх випадків вчинення злочинів у банківській сфері, а повинен бути сформований індивідуально в кожній конкретній окремій ситуації.
Посилання
2. Про банки і банківську діяльність : Закон України від 07 грудня 2000 р. № 2121-III. Верховна Рада України : офіційний вебсайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/2121-14#n9.
3. Про Постанову Правління Національного банку України від 17 червня 2004 р. «Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України» : Постанова Правління Національного банку України 17 червня 2004 р. № 280. Верховна Рада України : офіційний веб-сайт. URL: https://zakon.rada.gov. ua/laws/show/z0918-04.
4. Про Постанову Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 р. «Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні» : Постанова Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 р. № 368. Верховна Рада України : офіційний вебсайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/z0841-01.
5. Про Постанову Правління Національного банку України від 6 липня 2000 р. «Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків» : Постанова Правління Національного банку України 06 липня 2000 р. № 279. Верховна Рада України : офіційний веб-сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/
z0474-00.
6. Розслідування незаконної діяльності посадових осіб Нацбанку: подробиці. 2019. URL: https://legalhub.online/bankivske-i-finansove-pravo/rozsliduvannya-nezakonnoyi-diyalnosti-posadovyh-osib-natsbanku-podrobytsi/https://legalhub.online/ bankivske-i-finansove-pravo/rozsliduvannya-nezakonnoyi-diyalnosti-posadovyh-osib-natsbanku-podrobytsi/.