Діяльність владних структур у питаннях профілактики правопорушень у дитячому середовищі

  • В. Дудченко
Ключові слова: ювенальна превенція, владні структури, неповнолітні, програми

Анотація

Високий показник саме дитячої злочинності свідчить про недосконалість системи профілактичної роботи з боку держави, відсутність соціальних програм, неналежне виховання та насильство в родинах. Тому запобігання правопорушенням серед неповнолітніх є найважливішим аспектом запобігання злочинності загалом у суспільстві.

Варто зазначити необхідність і важливість здійснення державою прогресивної політики запобігання злочинності серед неповнолітніх. Один із перспективних шляхів - це розроблення та запровадження дієвих програм і проектів, що спрямовані не на вивчення статистичних показників, а на практичні дії. У статті розкрито сутність поняття «профілактика» та визначено владні структури (органи виконавчої влади, місцевого самоврядування та ювенальної превенції Національної поліції), що відіграють керівну роль у проведенні профілактичної роботи в дитячому середовищі. Також викладено позитивні та негативні результати діяльності владних структур за останні роки й обґрунтовано недоцільність запровадження в дитячому середовищі форми адміністративно-правового запобігання із застосуванням адміністративної відповідальності й покарання. Захист прав та інтересів дітей - один із основних напрямів державної політики України.

Діти - найбільш вразлива категорія громадян, які внаслідок специфічного психоемоційного стану потребують особливого підходу. У зв'язку з цим ми бачимо необхідність у зміні профілактичної моделі, що діяла до недавнього часу, основний принцип якої - саме реагування на правопорушення, що вже сталися, а не на обставини, через які ці порушення виникають. Із цього приводу стає нагальна потреба у використанні зарубіжного досвіду в профілактичній роботі з неповнолітніми, де робота спрямована на «раннє дитяче втручання». Система ранньої дитячої профілактики правопорушень спрямована на дітей раннього шкільного та навіть дошкільного віку, що здійснюється на постійні основі із залученням спеціалістів різних сфер: психологів, педагогів, медичних працівників, представників ювенальної поліції. Такі програми допомагають зміцнити родини, запобігти безнаглядності й жорстокому ставленню до дітей, а також сприяють різноплановому розвитку неповнолітніх і надають практичні рекомендації батькам щодо виховання їхніх дітей. По суті, раннє втручання «не тільки рятує життя від утрати часу», а й запобігає дорослій кримінальній кар'єрі та зменшує ймовірність того, що молоді люди стануть серйозними й жорстокими злочинцями.

Посилання

1. Макаренко О.М. Щодо з'ясування терміну «профілактика правопорушень» та суміжних з ним понять. Науковий журнал Харківського Національного університету внутрішніх справ. Серія «Право і безпека». 2004. № 1. Т. 3. С. 118-120.
2. Адміністративне право України : підручник / за ред. : Ю.П. Битяк, В.М. Гара-щук, О.В. Дьяченко та ін. Київ : Юрінком Інтер, 2007. 544 с.
3. Комзюк А.Т. Заходи адміністративного примусу в правоохоронній діяльності міліції: поняття, види та організаційно-правові питання реалізації : монографія. Харків : ХНУВС, 2002. 336 с.
4. Остапенко О.І. Адміністративна деліктологія: соціально-правовий феномен і проблеми розвитку : монографія. Львів : Львівський інститут внутрішніх справ при Українській академії внутрішніх справ, 1995. С. 312.
5. The Future of Children Prevention and Intervention Programs for Juvenile Offenders 2008\09\01, p. 210.
6. Interagency Working Group on Youth Programs (IWGYP) Prevention & Early Intervention. URL: https://youth.gov/youth-topics/juvenile-justice/prevention-and-early-intervention (дата звернення: 20.03.2020).
7. Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей : Закон України від 24.01.1995 № 20/95-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/20/95-%D0%B2%D1%80 (дата
звернення: 20.03.2020).
8. Большой юридический словарь / ред. изд. : А.Я. Сухарева. Москва : ИНФРА-М,
2007. 858 с.
9. United Nations Guidelines for the Prevention of Juvenile Delinquency (The Riyadh Guidelines), 1990. URL: https:// www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/ Pages/PreventionOfJuvenileDelinquency. aspx (дата звернення: 20.03.2020).
10. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/
80731-10 (дата звернення: 15.03.2020).
Опубліковано
2020-08-07
Розділ
Статті