Поняття «груповий позов» як елемент простої множинності

  • О. Рафальська
Ключові слова: множинність, процесуальне законодавство, груповий позов, колективний позов, процесуальна співучасть

Анотація

У наданій до розгляду статті автор досліджує питання, пов'язані з поняттям і сутністю інституту групового позову. Стаття присвячена актуальній проблематиці, що характеризується міждисциплінарністю.

Мета роботи - проаналізувати сучасну ситуацію щодо реалізації інституту групового позову на міжнародній арені та в Україні, розглянути ключові у юридичній науці позиції, визначити на глибинному рівні особливості розуміння досліджуваного концепту. Проведено аналіз важливих ознак і сформульовано поняття позову, проведено відмежування від суміжних юридичних явищ.

На основі відповідної судової практики та наукової теоретичної бази було проаналізовано та систематизовано основні підходи до визначення цього поняття. Сформульовано важливий висновок про те, що у контексті правозастосуван-ня така ідея наповнюється якісно новим змістом.

Автор досліджує досвід проведення інституційних класових дій і можливість його використання у процесуальному законодавстві України, визначає особливості провадження.

У статті розглядаються групові позови в системі процесуальних форм захисту. Сформульовані особливості цієї форми захисту в контексті процесуальної множинності. У роботі досліджено низку наукових підходів до визначення поняття «процесуальна участь», його правову природу. Увага приділяється питанням розмежування суміжних процесуальних інститутів - процесуальної участі та групового позову.

Теоретична значимість дослідження полягає в подальшому вивченні застосування групового позову в державі, виявленні проблемних моментів при їх реалізації. Практична значимість полягає в аналізі застосування на практиці судами норм і усунення прогалин у законодавстві. Загалом значимість дослідження зумовлена комплексний характер аналізованої проблеми, поєднанням у ній теоретичних і практичних аспектів.

Здійснена детальна характеристика основних складників права на судовий захист за множинності учасників у процесі, а також обґрунтовано те, що це право можна реалізувати тільки за наявності ефективного механізму судового захисту.

Посилання

1. Елисеев Н.Г. Гражданское процессуальное право зарубежных стран : учебник. Москва : Проспект, 2004. 624 с.
2. Малешин Д.Я. Гражданская процессуальная система России. Москва : Статут, 2011.
3. Аболонин, Г.О. Массовые иски. Москва : Волтерс Клувер, 2011.
4. Туманов Д.А. О групповых исках в Концепции единого Гражданского процессуального кодекса РФ. Вестник гражданского процесса. 2015. № 4. С. 63.
5. Абова Т.Е. Соучастие в советском гражданском процессе. Избранные труды. Гражданский и административный процесс. Гражданское и хозяйственное право. Москва : Статут, 2007. 1134 с.
6. Трач Ю.Ю. Окремі аспекти відмінності групового позову та процесуальної співучасті. URL: http://www.lex-line.com.ua/ ?language=ru&go =full_ article&id=392.
7. Абанина А.Ю. Процессуальное соучастие и групповой иск по АПК РФ: сходство и отличие. Арбитражный и гражданский процесс. 2011. № 1. С. 19.
8. Ярков В.В. Групповой иск в проекте единого ГПК России. Вестник экономического правосудия Российской Федерации. 2015. № 8. С. 101.
9. Рішення Верховного Суду в справі № 800/201/17. URL: http://reyestr.court. gov.ua/Review/75382724.
10. Юдина С. Взыскание убытков и коллективные иски в антимонопольном праве. Конкуренция и право. 2013. № 5. С. 20.
11.Аболонин, Г.О. Правовой механизм группового иска в США. Вестник гражданского процесса. 2015. № 3. С. 169.
12. Rachael Mulheron. Some difficulties with group litigation orders - and why a class action is superior. Civil Justice Quarterly. 2005. № 24. С. 50-51.
13. Рожкова М.А. И вновь о групповых и косвенных исках. Вестник Высшего Арбитражного Суда Российской Федерации. 2007. № 5. С. 19-36.
14. Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2003. 1440 с.
Опубліковано
2020-08-07
Розділ
Статті