Реформування Конституційного Суду України

реалії, проблеми та перспективи

  • А. Крусян Національний університет «Одеська юридична академія»
Ключові слова: Конституція України, Конституційний Суд України, конституційне реформування, конституційна юстиція, конституційне законодавство, конституційна скарга, права та свободи людини й громадянина

Анотація

Статтю присвячено науковому аналізу проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 25 листопада 2015 р. № 3524, яким передбачається реформування статусу Конституційного Суду України. Системний аналіз положень цього законопроекту в контексті сучасних конституційних реалій та з огляду на практику діяльності органів конституційної юстиції в Україні і зарубіжних країнах дав підстави визначити як позитивні його аспекти, так і положення, що викликають критичні зауваження. Особливу увагу приділено інституту конституційної скарги та проблемам і перспективам її запровадження в Україні. Надано пропозиції щодо напрямів подальшої законотворчої роботи для введення інституту конституційної скарги в Україні. При цьому зроблено висновок, що конституційно-правове забезпечення – це лише перший етап складного процесу впровадження такого інституту. Не менш важливим буде його наступний етап – етап практичної перевірки на результативність реалізації конституційних і законодавчих положень, за наслідками якого, можливо, необхідним буде їх подальше вдосконалення з метою створення дієвого інституту конституційної скарги як ефективної форми захисту прав і свобод людини й громадянина в сучасній Україні.

Біографія автора

А. Крусян, Національний університет «Одеська юридична академія»

доктор юридичних наук, професор,завідувач кафедри конституційного права

Посилання

Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) : проект Закону України від 25 листопада 2015 р. № 3524 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57209.

Про Конституційний Суд України : Закон України від 16 жовтня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 49. – Ст. 272.

Organic Law 2/1979 on the Constitutional Court of 3 October 1979 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.tribunalconstitucional.es/en/tribunal/normasreguladoras/Lists/NormasRegPDF/LOTC-en.pdf.

Конституції Чеської Республіки від 16 грудня 1992 р. // Конституції нових держав Європи та Азії / упор. С. Головатий. – К. : Українська Правнича Фундація ; Право, 1996. – С. 504.

Конституція Федеративної Республіки Німеччина від 23 травня 1949 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://concourt.am/armenian/legal_resources/world_constitutions/constit/germany/german-r.htm.

Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=57209.

Селіванов А. Конституційна скарга – важлива ознака демократизації держави / А. Селіванов // Голос України. – 2015. –

№ 244(6248). – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.golos.com.ua/rus/news/22028.

Конституція Республіки Польща від 2 квітня 1997 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.sejm.gov.pl/

prawo/konst/rosyjski/kon1.htm.

Опубліковано
2020-08-13
Розділ
Статті