Модель організації Вищої ради правосуддя: теоретико-прикладний аналіз
Анотація
Стаття відображає результати наукового аналізу існуючої організаційної структури (моделі) Вищої ради правосуддя.
Констатується, що в результаті внесення у 2016 р. змін до Основного Закону держави щодо правосуддя відбулася реорганізація Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя (ВРП). Значна концентрація у ВРП широкого кола різноманітних повноважень, зокрема й щодо питань суддівської кар'єри, істотно змінила статус і роль цього органу у системі судової влади порівняно з попередніми роками його діяльності. Це привернуло увагу до діяльності ВРП не лише науковців, а й нового складу парламенту. Незважаючи на відносно нетривалий час роботи оновленого органу суддівського врядування, законодавець вирішив створити у її структурі новий орган. Цей крок зазнав критики з боку міжнародних інституцій, а Конституційний Суд України визнав відповідні законодавчі положення неконституційними.
Автор зазначає, що організаційна структура ВРП зумовлена, перш за все, її законодавчо визначеним статусом і повинна повноцінно та ефективно забезпечувати виконання покладених на неї функцій. Повною мірою їх реалізує пленарний склад ВРП. Водночас на структурні одиниці ВРП покладається реалізація лише окремих із них, що постають як конкретні завдання.
На підставі системного аналізу норм чинного законодавства та локальних актів ВРП зроблено висновки про те, що існуюча структура ВРП організована з урахуванням (під впливом) трьох чинників: 1) міжнародних стандартів; 2) чинного законодавства України; 3) ініціативи ВРП, зумовленої потребою ефективного функціонування. Вона є динамічною та мобільною. При цьому її основу становлять сталі структурні елементи, існування яких прямо передбачене законом. Утворення інших органів у структурі ВРП можливе як результат законотворення або локального нор-мотворення.
Автор наголошує, що підходи до зміни структури ВРП як органу, відповідального за забезпечення незалежності судової влади в державі, повинні бути виваженими та такими, що не посягають на фундаментальні цінності демократичної держави, не створюють загрози невиправданого запровадження контролю над ним. Вони повинні бути спрямованими на оптимізацію роботи ВРП та забезпечення ефективної реалізації її функцій.
Посилання
2. Москвич Л.М. Чи має суддя право на судовий захист? Актуальні проблеми судово-правової реформи : матеріали круглого столу, м. Одеса, 18 жовтня 2019 р. Одеса : Фенікс, 2019. URL : https:// drive.google.com/file/d/1GB4gFq_C03_ Q55v79qJCWSSXAKDN8AGw/view.
3. Прилуцький С.В. Судові повноваження Вищої ради правосуддя: правове регулювання та перспективи вдосконалення. Актуальні питання кримінального права, процесу і криміналістики, удосконалення діяльності судової і правоохоронної систем : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., м. Сєвєродонецьк, 19 травня 2017 р. Сєвєродонецьк, 2017. С. 315-316.
4. Пушкар С.І. Новели та пропозиції законодавчого регулювання діяльності Вищої ради правосуддя. Актуальні проблеми судово-правової реформи : матеріали круглого столу, м. Одеса, 18 жовтня 2019 р. Одеса : Фенікс, 2019. URL : https:// drive.google.eom/file/d/1GB4gFq_C03_ Q55v79qJCWSSXAKDN8AGw/view.
5. Хотинська-Нор О.З. Теоретико-пра-вові та праксеологічні засади судової реформи в Україні : дис. ... докт. юрид. наук. Київ, 2016. 472 с.
6. Евтушенко О.Г., Андріяш В.І. Державне управління : навчальний посібник : у 3-х ч. Миколаїв : ЧДУ ім. Петра Могили, 2014. Ч. 3. 248 с.
7. Татьков В.І. Вища рада юстиції як конституційний орган зі спеціальним статусом. Вища рада юстиції в контексті судово-правової реформи. С. 123-126. URL : http://www.vru.gov.ua/eontent/ file/15vrubook116-185.pdf.
8. Рішення Європейського суду з прав людини від 09.01.2013 у справі «Олександр Волков проти України» (заява № 21722/11). URL : https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/974_947.
9. Висновок № 10 (2007) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про судову раду на службі суспільству. Документи Консультативної ради європейських суддів : офіційне видання / упоряд.
А.О. Кавакін ; 2-е вид., доп. Київ : Ін Юре,
2017. 816 с.
10. Офіційний вебсайт Вищої ради правосуддя. URL : http://www.vru.gov.ua/ add_text/211.
11. Рішення Конституційного Суду України від 11 березня 2020 року № 4-р/2020 у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (консти-туційності) окремих положень законів України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193-IX, «Про Вищу раду правосуддя» від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII. URL : http://www.eeu.gov.ua/
does/3050.
12. Висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) щодо змін до законодавчих актів, які регулюють статус Верховного Суду та органів суддівського врядування, від 9 грудня 2019р. № 969/ 2019. URL : https:// www.eehr.eom.ua/doeument/visnovok-shhodo-zmin-do-zakonodavehix-aktiv-yaki-regulyuyut-status-verxovnogo-sudu-ta-organiv-suddivskogo-vryaduvannya/.