Конституція України й новітні політико-правові перетворення

  • А. Крусян Київський інститут Національного університету 'Одеська юридична академія'
Ключові слова: Конституція України, політико-правові перетворення, гуманізм і людський вимір конституційно-правових реалій, верховенство права, євроінтеграція, децентралізація публічної влади

Анотація

У статті розкриваються роль і значення Конституції України в контексті новітніх політико-правових реформ. Визначається, що Конституція є підґрунтям стабільності в державі і суспільстві та запорукою подальших прогресивних перетворень відповідно до тенденцій розвитку сучасної політико-правової дійсності. Ця характеристика Конституції опосередковується її сутністю, юридичним і соціальним змістом,що розкриваються в статті. Визначено основні тенденції політико-правових реформ: тенденція гуманізації й підвищення людського виміру конституційно-правових реалій; тенденція утвердження демократії та верховенства права; тенденція євроінтеграції; тенденція децентралізації публічної влади. З урахуванням цих тенденцій проаналізовано необхідні організаційно-правові заходи, що детерміновані внесенням відповідних змін до Конституції України.

Біографія автора

А. Крусян, Київський інститут Національного університету 'Одеська юридична академія'

доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри загальнотеоричної юриспруденції, конституційного та адміністративного права

Посилання

Рішення Конституційного Суду України від 3 жовтня 1997 р. у справі за конституційним зверненням Барабаша О. Л. щодо офіційного тлумачення частини п'ятої статті 94 та статті 160 Конституції України (справа про набуття чинності Конституцією України) // Офіційний вісник України. -1997. - № 42. - Ст. 4146.

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

Про ратификацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Европейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони: Закон України від 16 вересня 2014 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2014. - № 40. - Ст. 2021.

Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади): проект Закону України від 01 липня 2015 р. № 2217а, доопрацьований від 15 липня 2015 р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua

Пояснювальна записка до проекту Закону України 'Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)' від 15 липня 2015 р. № 2217а [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55812.

Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя): Закон України від 2 червня 2016 р. (направлено на підпис Президенту України) [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.rada.gov.ua/.

Опубліковано
2020-09-28
Розділ
Статті