Удосконалення судової системи як напрям конституційної реформи в Україні

  • Р. Крусян
Ключові слова: судова система, правосуддя, судова влада, зміни до Конституції України, конституційна реформа, реформування судової системи

Анотація

У статті розкриваються зміст і основні етапи процесів реформування у сфері організації та здійснення правосуддя в Україні, що пов'язані з унесенням змін до Конституції України. Робиться висновок, що одним із найважливіших напрямів конституційної реформи в Україні є вдосконалення судової системи. Основна увага приділена науково-теоретичному аналізу положень Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 2 червня 2016 р. Зроблено висновок, що прийняття цього Закону має велике значення щодо реформування судової системи України. Проте на цьому судова реформа не завершується, а тільки розпочинається, адже на часі - впровадження конституційних положень у життя й перевірка їх на ефективність і результативність, що потребує подальших науково-теоретичних, практичних і законотворчих зусиль і напрацювань.

Посилання

Висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) № 722/2013 до проекту Закону

про внесення змін до Конституції, що посилюють незалежність суддів (включаючи пояснювальну записку та порівняльну таблицю), та на зміни до Конституції, запропоновані Верховною Радою України, та про внесення змін до Конституції, запропоновані Конституційною Асамблеєю України, прийнятий на 95 пленарній сесії (Венеція, 14-15 червня 2013 року) [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/ link1/MU13167.html.

Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів : проект Закону України від 04 липня 2013 р. № 2522а [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http:// w1.c1.rada.gov.ua/.

Висновок Конституційного Суду України від 19 вересня 2013 р. № 2-в/2013 у справі за зверненням Верховної Ради України про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів вимогам статей 157 і 158 Конституції України [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www.ccu.gov. ua/.

Про внесення змін до Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України та суддів : проект Закону України від 16 січня 2015 р. № 1776 [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://w1.c1.rada.gov.ua/.

Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) : Закон України від 2 червня 2016 р. (направлено на підпис Президенту України) [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www. rada.gov.ua/.

Кодекс суддівської етики, затверджений XI черговим з'їздом суддів України 22 лютого 2013 р. [Електронний ресурс]. -Режим доступу : court.gov.ua/userfiles/ Kodex%20sud%20etiki(1).pdf.

Про затвердження Коментаря до Кодексу суддівської етики : Рішення Ради суддів України від 4 лютого 2016 р. № 1 [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://zib.com.ua/ua/121844-opublikovano_komentar_do_kodeksu_ suddivskoi_etiki.

Про пропозиції Верховного Суду України Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України : Постанова Пленуму Верховного Суду України від 11 квітня 2014 р. № 1 [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/v0001700-14.

Опубліковано
2020-10-01
Розділ
Статті