Порівняльно-правовий аналіз видів адміністративної процедури

  • O. Markova
Ключові слова: види адміністративної процедури, процедурне законодавство

Анотація

У статті автор проводить порівняльне-правове дослідження видів адміністративної процедури, використовуючи досвід США, Фран-ції та Польщі з метою формування концептуального огляду та систем-ного підходу в питанні типології адміністративної процедури. Автор проводить моніторинг процедурно-го законодавства вищезазначених країн на предмет закріплення видів адміністративної процедури. У процесі дослідження автор приходить до висновків, зокрема: у США види адміністративної процедури залежать від типу нор-мотворчості. Відповідно до поло-жень Федерального Акта США «Про адміністративну процедуру» виділяють: формальну нормотвор-чість, неформальну, виняткову, гібридну та погоджувальну.Підхід польського законодавця щодо видів адміністративних про-ваджень відрізняється від підходу американського законодавця дифе-ренційованим характером. У Кодек-сі адміністративного провадження відображається загальний підхід, оскільки представлені в ньому види проваджень охоплюють основні напрямки діяльності органів дер-жавного управління, а що стосу-ється спеціальних, то законодавець передбачив спеціальне регулювання. У законодавстві більшості зару-біжних країн загальна модель адмі-ністративної процедури закріплена на рівні Закону або Кодексу. Що стосується українського законодав-ства, то сьогодні Закон «Про адмі-ністративну процедуру» відсутній, тому всі процедури автоматично стають спеціальними. Деталізація тих чи інших аспектів різних видів адміністративних процедур від-бувається як на рівні спеціальних законів, так і на рівні підзаконних актів, що видаються іншими вико-навчими органами. Перелік даних актів настільки великий і неодно-рідний, що мови бути не може про повну відповідність закріплених у них положень одне одному. Більш того, таке різноманіття очевид-но викликає труднощі з пошуком прийнятної норми у стикається з тією чи іншою адміністратив-ною процедурою приватної особи, і навіть у посадових осіб.Проведений компаративіст-ський огляд видового різноманіття адміністративної процедури допо-може нам: по-перше, сформувати комплексне бачення і виробити уніфікований підхід, по-друге, пере-осмислити концептуальні рамки, в яких функціонує адміністратив-на процедура, по-третє, з’явиться можливість внести пропозиції в проектне законодавство.

Посилання

1. Administrative Procedure Act 1946. URL: // https://www.archives.gov/feder-al-register/laws/administrative-procedure.
2. Wojciech Federczyk, Michał Klima-szewski, Bartosz Majchrzak. Podręcznik „Postępowanie administracyjne” wyja-śnia problematykę postępowań.Wydanie: 5. Rok: 2018.s. 427.
3. Z. Cieślak, I. Lipowicz, Z. Niewiadom-ski, Prawo administracyjne. Część ogуlna, Warszawa 2002, s. 56.
4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedno-lity: Dz.U. z 2013 r., poz. 267).
5. Adamiak B., Borkowski J., Postępowa-nie administracyjne i sądowo administra-cyjne, Warszawa 2004. S. 125.
6. Jaśkowska M., Wrуbel A., Kodeks postępowania administracyjnego. Komen-tarz, LEX 2013. 567.
7. Łaszczyca G., Martysz Cz., Matan A., Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 1–103, LEX 2010. 624.
8. Jean-Bernard Auby. Codification of Administrative Procedure. Bruylant, Nov 27, 2013 – Law – 444 p.
9. French Code on Relations between the Public and the Administration 2016. URL: https://ec.europa.eu/digital-single-mar-ket/en/news/provisions-french-code-ad-ministration-implementing-psi-directive-ja-nuary-2017-consolidated.
Опубліковано
2020-10-05
Розділ
Статті