Методологія дослідження кібербезпекової політики: кібернетичний, системний та матричний підходи

  • І. Діордіца
Ключові слова: кібернетика, кібербезпекова політика, кібербезпека, штучний інтелект, кіберпростір

Анотація

У статті пропонуються до розгляду авторські результати формування методології дослідження кібербезпекової політики шляхом застосування кібернетичного, системного та матричного підходів. У рамках кібернетичного підходу виокремлено три компоненти кібернетики: теоретична кібернетика, яка досліджує філософські й математичні проблеми кібернетики; технічна кібернетика - досліджує принципи розроблення технічних систем, фактично будови кіберпростору; прикладна кібернетика - досліджує можливості використання ідей, методів і технічних засобів кібернетики для вирішення практичних завдань у різних сферах життєдіяльності людини. Запропоновано алгоритм застосування кібернетичного підходу через послідовне визначення таких його елементів: визначення мети управління (виражається моделями висхідного, проміжного і кінцевого стану системи; мету встановлює людина, а кількісні динамічні моделі одного з типів записуються до пам'яті комп'ютера або виражаються аналоговою моделлю); перерахування засобів управління з програмами їх впливу на елементи системи; складання алгоритму управління (розрахунок за моделюю зміни системи в часі за різних управляючих впливів і вибір оптимальної стратегії і тактик управління для досягнення мети; прийняття рішення й уточнення програми управління); контроль виконання програми управління (система зворотних зв'язків, оцінка стану системи на проміжних стадіях і корекція управляючих впливів залежно від ефекту управління). З використанням методології системного підходу проаналізовано статичні, динамічні, структурні компоненти, онтогенетичні зв'язки та властивості кібернетичних відносин, їхні внутрішні та зовнішні вияви, а також рівень інформаційної взаємодії з інформаційним середовищем. Розглянуто трактування матричного підходу як стандартного способу структуруван-ня зібраних даних на основі моделі «об'єкт - ознака». Висновується, що наука і її цінність полягає в передбаченні й формуванні прогнозних моделей і сценаріїв розвитку різноманітних подій із відповідними механізмами реагування держави. За такого підходу ми не відстаємо, ми не реагуємо, а діємо проактивно, адже в даному випадку ми формуємо майбутнє і реальність, і штучний інтелект приходить до нас у світ і буде функціонувати за нашими правилами.

Посилання

1. Энциклопедия кибернетики : в 2 т. Киев : Главная редакция Украинской советской энциклопедии, 1974. Т. 1. 608 с.
2. Винер Н. Кибернетика или управление и связь в животном и машине. Москва : Наука, 1983. 343 с.
3. Эшби У. Росс. Введение в кибернетику. Москва : Иностр. лит., 1959. 432 с.
4. Винер Н. Кибернетика или управление и связь в животном и машине ; под ред. Г.Н. Поварова ; пер. с англ. И.В. Соловьёва. Москва : Советское радио, 1958. 215 с.
5. Ліпкан В.А., Дімчогло М.І. Консолідація інформаційного законодавства України : монографія ; за заг. ред. В.А. Ліпкана. Київ : О.С. Ліпкан, 2014. 416 с.
6. Ліпкан В.А, Залізняк В.А. Систематизація інформаційного законодавства України : монографія / за заг. ред. В.А. Ліпкана. Київ : О.С. Ліпкан, 2012. 304 с.
7. Ліпкан В.А, Череповський К.П. Інкорпорація інформаційного законодавства України : монографія / за заг. ред. В.А. Ліпкана. Київ : О.С. Ліпкан, 2014. 408 с.
8. Ліпкан В.А, Сопілко І.М, Кір'ян В.О. Правові засади розвитку інформаційного суспільства в Україні : монографія ; за заг. ред. В.А. Ліпкана. Київ : О.С. Ліпкан, 2015. 664 с.
9. GOAL. Глобальна організація союзницького лідерства. URL: http://goal.int.org.
10. Цимбалюк В.С. Інформаційне право (основи теорії і практики) : монографія. Київ : Освіта України, 2010. 388 с.
11. Цимбалюк В.С. Інформаційне право : концептуальні положення до кодифікації інформаційного законодавства. Київ : Освіта України, 2011. 426 с.
12. Высшая математика для экономистов : учебник для вузов / Н.Ш. Кремер и др. ; под ред. Н.Ш. Кремера. 2-е изд, перераб.и доп. Москва : Банк и биржа ; ЮНИТИ, 1998. 471 с.
13. Максименко Ю.Є. Теоретико-пра-вові засади забезпечення інформаційної безпеки України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Київ, 2007. 20 с.
Опубліковано
2020-10-30
Розділ
Статті