Техніко-криміналістичні дослідження як базова категорія криміналістичної техніки: поняття та ознаки

  • В. Арешонков
Ключові слова: криміналістична техніка, техніко-криміналістичні дослідження, спеціальні знання

Анотація

Наукова стаття присвячена розгляду такої базової для криміналістики категорії, як «техніко-криміналістичні дослідження». Наголошується, що в більшості випадків у літературі з криміналістики цей термін вживається відносно досліджень документів і ним позначається галузь криміналістичної техніки з однойменною назвою. Водночас термін «техніко-криміналістичні дослідження» без віднесення його до дослідження документів майже не вживається в науковій літературі. Таким чином, на відміну від інших існуючих категорій у криміналістиці, до цього часу чітко не визначено поняття техніко-криміналістичних досліджень та не окреслені їхні ознаки. Це призводить до певних проблем як наукового, так і практичного характеру. Для визначення ознак даних досліджень пропонується використовувати два критерії: за належністю та за обов'язковістю. За першим критерієм ознаки тех-ніко-криміналістичних об'єктів можуть бути загальними обов'язковими та окремими. Загальні обов'язкові ознаки пов'язані із сутністю досліджень, метою їх проведення та сферою використання. Загальні обов'язкові у свою чергу передбачають знання, які використовуються в ході досліджень, суб'єктів та об'єкти техніко-кри-міналістичних досліджень. Факультативні окремі ознаки пов'язані з технічними засобами, які застосовуються під час проведення таких досліджень. На основі окреслених у роботі ознак зроблено висновок, що техніко-криміналістичні дослідження в розслідуванні кримінальних правопорушень - це вивчення матеріальних об'єктів з метою отримання інформації або виявлення її джерел, яке здійснюється в ході розслідування кримінальних правопорушень з використанням спеціальних криміналістичних знань, умінь, навичок та за потреби - техніко-криміналістичних засобів суб'єктом, який володіє такими знаннями, уміннями та навичками та який правомочний на виконання відповідних досліджень. Окрім цього, як висновок відстоюється позиція, що поява даного терміна дозволить об'єднати різні види досліджень в одну групу, чітко окреслити її та відмежовувати від інших існуючих у криміналістиці досліджень, а також дозволить розглядати дані дослідження на рівні з іншими базовими для криміналістичної техніки категоріями.

Посилання

1. Маркусь В.О. Криміналістика : навчальний посібник. Київ : Кондор, 2007. 558 с.
2. Криминалистика : учебник для вузов / Т.В. Аверьянова и др. ; под ред. Заслуженного деятеля науки Российской Федерации, профессора Р.С. Белкина. Москва : Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА-ИНФРА М), 2000. 990 с.
3. Криміналістика : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / К.О. Чаплинський та ін. 2-е вид, перероб. і доп. Дніпро : Дні-проп. держ. ун-т внутр. справ ; Ліра ЛТД, 2017. 480 с.
4. Дмитриева Т.Ф. Криминалистическое обеспечение осмотра места происшествия: теория и практика : монография ; под науч. ред. Е.И. Климовой. Витебск : ВГУ имени П.М. Машерова, 2016. 307 с.
5. Салтевський М.В. Криміналістика : навчально-довідковий посібник. Київ, 1996. 219 с. С. 93-94.
6. Кофанов А.В., Кобилянський О.Л., Арешонков В.В. Криміналістична техніка : навч. Посібник ; за ред. А.В. Кофа-нова. Київ : «КИЙ», 2011. Книга друга. Ч. II. 352 с.
7. Драпкин Л.Я., Карагодин В.Н. Криминалистика : учебник. 2-е изд., перераб. и доп. Москва : Проспект, 2011. 768 с.
8. Лазор Я., Русин Б., Цибочкін В. Програмно-апаратний підхід до техніко-кри-міналістичних досліджень об'єктів для розкриття злочинів. Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. 1996. Випуск 3 Проблеми державотворення.
9. Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2002. 1440 с.
10. Словник української мови : в 11 т. / ред. тому : П.П. Доценко, Л.А. Юрчук ; АН УРСР, Ін-т мовознавства імені О.О. Потебні. Київ : Наук. думка, 1971. Т. 2: Г-Ж. 550 c.
11. Криминалистическая экспертиза / Л.Е. Ароцкер и др. Москва : Высшая школа МООП РСФСР, 1966. Выпуск I. 166 с.
12. Нестеров А.В. Основы экспертной деятельности. Москва : ГУ-ВШЭ, 2009. 168 c.
13. Семенов В.В. Спеціальні знання в розслідуванні злочинів (зміст, організація використання) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09. Київ : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2006. С. 15.
14. Гончаренко В.Г., Курдюков В.В., Легких К.В. Спеціальні знання: генезис, предмет, рівні, форми використання в доказуванні. Вісник Академії адвокатури України. 2007. № 9. С. 22-34.
15. Фролов О.В. Суб'єкти застосування спеціальних знань у кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування. Часопис Академії адвокатури України. 2014. № 4 (25). Т. 7. С. 77-83.
16. Пясковський В.В., Чорноус Ю.М., Самодин А.В. Криміналістика : підручник ; за заг. ред. В.В. Пясковского. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Філія вид-та «Право», 2020. 752 с.
Опубліковано
2020-10-30
Розділ
Статті