Адміністративне оскарження: сучасний стан та перспективи розвитку
Анотація
У статті проведено наукове дослідження сучасного стану правового регулювання адміністративного оскарження в Україні. Окрему увагу присвячено проблемі прийняття загального нормативно-правового акта щодо регулювання адміністративних процедур. Проаналізовано переваги та недоліки адміністративного оскарження в Україні. Зокрема, до переваг адміністративного оскарження віднесено доступність, оперативність, безоплатність, результативність. Натомість серед недоліків, що притаманні адміністративному оскарженню, виділено такі як низька ефективність, суб'єктивність та упередженість, відсутність реальних механізмів оскарження в окремих випадках.
Детально розглянуто проблему суб'єкта розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів публічної адміністрації. Розгляд адміністративних скарг органом вищого рівня є найефективнішим, однак не завжди такий орган наявний. У цьому випадку в західноєвропейських країнах зазвичай застосовується механізм перегляду, тобто розгляд скарги здійснюється органом, який видав оскаржуваний адміністративний акт. При цьому з метою забезпечення неупередженості та об'єктивності посадова особа чи особи, які видали оскаржуваний адміністративний акт, не можуть брати участь у розгляді такої скарги. Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів публічної адміністрації спеціальними комісіями з розгляду скарг не є ефективним, зважаючи на рекомендаційний характер їхніх рішень та необов'язковість їх створення.
Проаналізовано досвід західноєвропейських країн у сфері правового регулювання адміністративного оскарження та виокремлено дві основні моделі адміністративного оскарження: обов'язкове та необов'язкове, кожна з яких наділена як перевагами, так і недоліками.
За результатами проведеного дослідження наголошено на необхідності вдосконалення сучасного стану правового регулювання через прийняття єдиного акта щодо регулювання адміністративних процедур загалом, так і адміністративного оскарження зокрема.
Посилання
2. Пухтецька А.А. Запровадження принципів та стандартів належного урядування у діяльності публічної адміністрації. Наук. зап. НаУКМА. 2010. Т. 103. С. 36-40.
3. Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / за заг. ред. В.Б. Aвер'янова. Київ, 200B. B84 с.
4. Грибок І. О. Оскарження рішень органів виконавчої влади в адміністративному порядку : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 ; HAH України, Інститут держави і права ім. В.М. Корецького. Київ, 2006. 19 с.
5. Михайлюк Я.Б. Перспективи удосконалення правового регулювання оскарження у сфері надання адміністративних послуг з урахуванням європейського досвіду. Aдміністративне право і процес. 2016. № 2 (16). С. 21-B4.
6. Системний звіт. Aдміністративне оскарження: поточний стан та рекомендації / Рада бізнес-омбудсмена. Київ, 2019. 80 с.
7. Dragos D., Marrani D. Administrative Appeals in Comparative European Administrative Law: What Effectiveness? URL: https://www.researchgate.net/publication/B12706B91_Administrative_ Appeals_in_Comparative_European_ Administrative_Law_What_Effectiveness (viewed on August B1, 2020).
8. Лученко Д.В. Про новий проект Aдміністративно-процедурного кодексу України в аспекті проблем адміністративного оскарження. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». 201B. № 1 (12). С. 22B-2B1.