Відповідальність державних службовців за корупційні прояви (на прикладі окремих країн Європи)
Анотація
У статті досліджено проблеми протидії корупції в європейських країнах, проаналізовано позитивний досвід антикорупційної діяльності Німеччини, Франції, Румунії, Словаччини, особливості правової реґламентації кримінальної відповідальності за вчинення корупцій-них діянь у країнах Європи. Базовою складовою частиною успішної протидії корупційним проявам є належне антикорупційне законодавство. У вузькому розумінні антикорупційне законодавство -це закони й інші нормативно-правові акти, які встановлюють спеціальні законодавчі положення щодо запобігання корупції, визначають ознаки корупційних правопорушень та відповідальність за їх учинення, регулюють діяльність державних органів чи їхніх спеціальних підрозділів, до компетенції яких належить протидія корупції, координація такої діяльності (контроль) та нагляд за нею. У процесі дослідження встановлено, що боротьба з корупцією досягає успіху лише за умови її комплексного характеру, коли вона охоплює якнайбільше сфер життєдіяльності держави, ведеться постійно та перебуває в центрі уваги як влади, так і громадськості. Щоб отримати результат, необхідно, щоби реформи були поєднані з іншими формами боротьби з корупцією - економічними, фінансовими, соціальними й організаційними. І, зрештою, велику роль у протидії корупції відіграє громадськість, особливо об'єднання громадян, які сприяють виявленню порушень законодавства про боротьбу з корупцією особами, уповноваженими на виконання функцій держави. Постійна поінформованість громадськості є ключовим елементом. Демократія та верховенство права є найкращим захистом від зловживання владою, оскільки вони накладають обмеження на владу держави та її представників за допомогою обмежених у часі мандатів, верховенства права, а також посадових осіб, контроль за якими здійснюється вільно обраними законодавчими органами, тобто за допомогою дієвого поділу влади, яким би чином він не здійснювався.
Посилання
2. Янюк Н. Поняття «конфлікт інтересів» у міжнародно-правових актах та адміністративному законодавстві України. Вісник Львівського університету. Серія «Юридична». 2018. Вип. 66. С. 147-154. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vlnu_yu_2018_66_18.
3. Губанов О. Види та нормативно-правове регулювання юридичної відповідальності публічних службовців у країнах ЄС. Visegrad journal on human rights. 2016. № 5. С. 25-29. URL: http://vjhr.sk/archive/2016_5/part_1/9.pdf.
4. Буряк К. Особливості антикоруп-ційного законодавства в країнах Європейського Союзу. Підприємництво, господарство і право. 2020. Вип. 2. С. 356-360.
5. Бенедик В. Сутність та шляхи подолання конфлікту інтересів. Корупція в Україні: організаційно-правові аспекти протидії / за заг. ред. В. Гаращука. Харків : ФОП Панов А.М., 2016. С. 92-111.
6. Підбережник Н. Антикорупційна політика в країнах західної Європи: досвід для України. Ефективність державного управління. 2013. Вип. 37. С. 123-132. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/efdu_ 2013_37_18.
7. Управлінські механізми запобігання та протидії корупції в європейських державах: досвід для України : наукова розробка / авт. кол. : О. Красівський та ін. ; за заг. ред. О. Красівського. Київ : НАДУ, 2014. 52 с.
8. Ахтирська Н. Міжнародний досвід боротьби з корупцією як вектор формування національної антикорупційної політики : огляд законодавства Румунії. Віче. 2015. № 18. С. 2-5. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/viche_2015_18_2.
9. Внутрішній звіт про антикоруп-ційні заходи в Європі: сфери діяльності, досвід, інструменти. 2-е засідання, Брюссель, 11 лютого 2016 р. Проект підготовлений Крістіаном Моосом, членом ЄЕСК. URL: http://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/resources/docs/reportcorruption_ukr.pdf.