Мінімальна заробітна плата, справедлива оплата праці та гідний рівень життя людини в контексті міжнародного досвіду

  • М. Пижова
Ключові слова: мінімальна заробітна плата, справедлива оплата праці, гарантії прав працівників, гідний рівень життєдіяльності, гідні умови життя, достатній рівень життя

Анотація

У статті висвітлюються питання мінімальної заробітної плати, справедливої оплати праці та гідного рівня життєдіяльності людини в контексті міжнародного досвіду. Вказується, що ядром категорії гарантії реалізації прав працівників на справедливу оплату праці є питання мінімальної заробітної плати та справедливої оплати праці. Підкреслюється, що перші закони про мінімальну заробітну плату мали за мету служити гарантом захисту низькоопла-чуваних, найменш кваліфікованих працівників (зокрема, жінок), подолання бідності. Аналізуються Конвенції Міжнародної організації праці з порушеного питання. При цьому зазначається, що мінімальна заробітна плата має встановлюватися з урахуванням інтересів працівників, а також членів їхніх сімей, і водночас з урахуванням інтересів економічного розвитку. Саме від соціально-економічного становища країни залежить визначення критеріїв встановлення мінімального рівня основних життєвих потреб працівників. Констатується, що принцип забезпечення права кожного працівника на своєчасну та в повному розмірі виплату справедливої заробітної плати, що забезпечує гідне людини існування, її самої та її сім'ї і не нижче мінімального розміру оплати праці, є ратифікованим Україною разом з Європейською соціальною хартією (переглянутою), проте опосередковано відбитим у національному законодавстві і це нині є великою проблемою.

Вивчення досвіду зарубіжних країн та положень міжнародних нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що особливу увагу під час розбудови інституту оплати праці варто приділяти гарантіям прав працівників на справедливу оплату праці, оскільки ця категорія нерозривно пов'язана і з мінімальною оплатою праці, і зі справедливою оплатою праці, і з гідним рівнем життєдіяльності людини. А це своєю чергою є базисом, який тим чи іншим чином знаходить відбиття в конституціях держав.

Посилання

1. Вишновецька С.В. Міжнародні аспекти захисту прав людини у сфері праці. Острозька академія : наукові записки. Серія «Право». Острог: Нац.ун-т «Острозька академія», 2002. С. 318-323.
2. Про створення процедури встановлення мінімальної заробітної плати : Конвенція МОП від 16 червня 1928 р № 26. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_196#Text.
3. Про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються : Конвенція МОП від 22 червня 1970 р № 131. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_149#Text.
4. Хартія Європейського співтовариства від 9 грудня 1989 г. «Про основні соціальні права працівників». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_044#Text.
5. Європейська соціальна хартія (переглянута) від 3 травня 1996 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_062#Text.
6. Загальна декларація прав людини. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_015#Text.
7. Міжнародний пакт про економічні, культурні та соціальні права. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_042#Text.
8. Достойная оплата труда - цель и средство повышения уровня жизни. Человек и труд. 2002. № 8. С. 71-78.
9. Лучкина Л.С. Проблемы социальной защиты населения и прожиточный минимум: опыт стран Центральной и Восточной Европы. Труд за рубежом.
1998. № 2. С. 33-39.
10. Сімутіна Я.В. Методи регулювання заробітної плати на сучасному етапі (правові проблеми) : монографія. Київ : Київський університет права НАН України, 2009. 176 с.
11. Про захист вимог працівників у разі неплатоспроможності роботодавця : Рекомендація МОП від 23 червня 1992 № 180. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_168#Text.
Опубліковано
2021-02-16
Розділ
Статті