Особливості реалізації принципу належного урядування у публічному адмініструванні
Анотація
У статті досліджено особливості реалізації принципу належного урядування в публічному адмініструванні.
Автором підкреслено, що принцип належного урядування є засад-ничим у контексті вирішення управлінських завдань у разі виникнення проблем співвідношення публічного та приватного інтересів у публічному адмініструванні. Крім правових вимог до належного публічного адміністрування, принцип належного урядування містить вимоги організації взаємовідносин суб'єкта адміністрування та приватної особи. Це включає такі додаткові характеристики принципу належного урядування: підтримка взаємовідносин органів публічної адміністрації із зацікавленими сторонами в підготовці майбутніх управлінських рішень, що реалізує одночасно принципи прозорості, відкритості та пар-тисипативності публічного управління; у процесі створення органів публічної адміністрації (органів виконавчої влади) необхідно чітко формулювати їхню мету та цілі діяльності, аби це відповідало реальним потребам держави і суспільства, очікуванням населення, соціальних груп, приватних колективних утворень, конкретної приватної особи; забезпеченість сфер публічного адміністрування сучасними інформаційно-технічними програмами, що дасть змогу максимально знизити можливе чиновницьке свавілля шляхом алгоритмізації управлінської діяльності; пошук людського потенціалу для реалізації цілей та завдань публічного управління; підготовка вищих керівних кадрів держави; законодавче регулювання етичної поведінки публічних службовців.
Сформульовано особливості реалізації принципу належного урядування в публічному адмініструванні: є спеціальним галузевим принципом організації публічного адміністрування в державі; складає сукупність вимог, що висуваються до держави як демократичної та правової у сфері організації належної управлінської діяльності у різних сферах суспільного життя держави і суспільства, соціальної комунікації між державою і приватною особою, соціальними групами, колективними утвореннями; є міждисциплінарним принципом; застосування необмежене виключно конституційним та законодавчим регулюванням, передбачає організаційні механізми адміністрування; реалізація забезпечується іншими принципами публічного управління, що в сукупності характеризують належність («good») публічного адміністрування; «належність» публічного адміністрування нерозривно пов'язана з організаційними, інститу-ційними, кадровими, фінансовими та матеріально-технічними можливостями держави з організації цілісної системи публічного управління та окремих сфер публічного адміністрування; рівень соціальних відносин та соціальна затре-буваність у прийнятті управлінських рішень є фактором впливу на визначення стратегічних завдань публічного адміністрування у майбутньому.
Посилання
2. Governance. URL: https://www.un.org/ruleoflaw/thematic-areas/governance/
3. European Governance: A White Paper. Brussels, 2001. P. 10.
4. Gerring J. What Makes a Concept Good? A Criterial Framework for Understanding Concept Formation in the Social Sciences. Polity. 1999. P. 357-393.
5. Pomeranz Е, Stedman R. Measuring Good Governance: Piloting an Instrument for Evaluating Good Governance Principles. Journal of Environmental Policy & Planning. 2020. № 22. P. 428-440.
6. Five Principles of Good Governance. Institute of Governance (Ottawa). URL: http://peacebuildingcentre.com/
7. Good Practice Guide on Public Sector Governance. APEC, 2011. URL: https://www.apec.org/Publications/2011/03/Good-Practice-Guide-on-Public-Sector-Governance
8. The Principles of Public Administration. URL: http://cu4eu.by/ upload/iblock/211/21177cc920f1040a0ed 4171ff76c8c19.pdf