Проблеми правового регулювання договору аутсорсингу в Україні

  • С. Подоляк
Ключові слова: господарський договір, надання послуг аутсорсингу, замовник, аутсорсер

Анотація

У статті проводиться дослідження правової сутності договору аутсорсингу, його місця в законодавстві України. Здійснюється аналіз правової природи договору аутсорсингу на базі авторського підходу до універсальності конструкції господарського договору. Доведено, що правова сутність господарського договору аутсорсингу повністю збігається із запропонованим нами визначенням господарського договору як соціально-правової господарської системи, сформульовано його визначення як правової категорії - господарський договір надання послуг аутсорсингу.

Проведений аналіз наявних, у тому числі в міжнародній практиці, підходів до застосування аутсорсингу дав змогу визначити основні переваги, недоліки, ризики. До основних переваг належать економія часу, зменшення витрат, концентрація керівництва на ключових питаннях, задачах та видах діяльності, підвищення якості робіт, які виконуються, більша пристосованість організації до змін на ринку. Серед головних недоліків визначаються можливість виникнення проблем у координації та контактуванні, питання контролю, ймовірність виникнення конфліктів, забезпечення безпеки даних, залежність від аутсорсера, а також вартість його послуг. Особливістю застосування аутсорсингу є також можливість виникнення ризиків застосування аутсорсингу: недотримання аутсорсером строків, можливість послаблення або втрати контролю над процесом або аутсорсером, фінансовий стан аутсорсера.

Договори аутсорсингу можна класифікувати залежно від різних критеріїв та ознак, що має практичне значення для правового регулювання: за видами аутсорсингу, за формою аутсорсингу; за галузевою належністю діяльності організації; залежно від галузі аутсорсингу; залежно від участі в уставному капіталі; залежно від часу виконання послуг аутсорсингу. Надано рекомендації щодо обрання відповідного рівня процесу аутсорсингу для оцінки ефективності та доцільності його застосування.

Проведений аналіз чинного законодавства у сфері надання послуг довів доцільність виокремлення господарського договору надання послуг аутсорсингу як правової категорії в Господарському кодексі України та його законодавчого закріплення.

Посилання

1. Outsourcing Institute URL: https://outsourcing.com/
2. ISO 9000 Introduction and Support Package: Guidance on 'Outsourced Processes. URL: https://www.iso.org/files/live/sites/isoorg/files/archive/pdf/en/05_guidance_on_outsourced_ processes.pdf
3. Про схвалення Методичних рекомендацій щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України : Постанова Правління НБУ від 02.08.2004 р. № 361. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0361500-04#Text
4. Наказ Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. № 457. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0457609-10#Text
5. Подоляк С.А. Недійсний та неу-кладений господарський договір: правові підстави та наслідки. Монографія. Київ ; Видавництво Ліра-К, 2012. 214 с.
6. Фадеев А.В. Правова природа договору аутсорсингу. Право і суспільство. 2013. № 6. С. 110-113.
7. J. Brian Heywood. Outsourcing Dilemma: The Search for Competitiveness. First Edition. 2001. 224 p.
Опубліковано
2021-02-16
Розділ
Статті