Міжнародно-правові аспекти охорони інтелектуальності власності: досвід, правове регулювання, перспективи для національної практики
Анотація
У статті досліджено міжнародно-правові аспекти охорони інтелектуальної власності. Зазначено, що з розвитком інформаційних правовідносин та інформаційно-комунікаційних технологій правова охорона інтелектуальної власності значно модернізувалась, адже змінилась концепція юридичної відповідальності, виникли нові правовідносини, нові об'єкти правової охорони тощо. Як одну з актуальних проблем у зазначеному контексті виокремлено конкуренцію міжнародно-правових норм охорони інтелектуальної власності.
Серед оптимальних варіантів урегулювання проблеми конкуренції норм міжнародного права у сфері охорони інтелектуальної власності у статті запропоновано колізійний підхід до вирішення проблеми множинності застосовного права; за неможливості прив'язати правопорушення, учинене в Інтернеті, до конкретного місця його здійснення застосування правила lex loci delicti; гармонізація міжнародного законодавства, зокрема на рівні великих субрегіонів (США, ЄС, Тихоокеанський регіон тощо).
У статті досліджено досвід окремих країн із правової охорони інтелектуальної власності. Зроблено висновок, що у країнах романо-гер-манської правової сім'ї концепція правової охорони інтелектуальної власності відрізняється від підходу, прийнятого у країнах англо-амери-канської правової системи. Однак для отримання даних про правову охорону інтелектуальної власності в конкретній країні мало знати, до якої правової сім'ї вона належить. У законодавстві країн, що входять до однієї правової системи, спостерігаються істотні відмінності в механізмах правової охорони інтелектуальних прав. Така гармонізація може відбуватися на рівні директив, які роз'яснила б і за необхідності осучаснила Директива 2001/29/ЄС Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу «Про гармонізацію деяких аспектів авторського права і суміжних прав в інформаційному суспільстві» 2001 р.
Посилання
2. Geneva Act of the Lisbon Agreement on Appellations of Origin and Geographical Indications. of May 20 2015. WIPO. URL: https://www.wipo.int/edocs/pubdocs/en/wipo_pub_239.pdf.
3. The Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired, or Otherwise Print Disabled. June 27, 2013. WIPO. URL: https://www.wipo.int/edocs/mdocs/copyright/en/wipo_cr_mow_17/wipo_cr_mow_17_topic_2_c.pdf.
4. Gervais D.J. Is there a "middle way" in international intellectual property? IIC -International review of intellectual property and competition law. Munich, 2016. Vol. 47. No. 2. P. 135-137.
5. Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Редакція від 30 листопада 2015 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.
6. Муравйов В. Правовий механізм реалізації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Віче. 2015. № 4. С. 25-29.
7. Кадєтова О. Реформа інтелектуальної власності в Україні через призму європейської правової доктрини інтелектуальної власності. Теорія і практика інтелектуальної власності. 2017. № 3. С. 77-86.
8. Жак А. Порівняльно-правовий аналіз джерел (форм) права романо-германської правової системи та англосаксонської правової сім'ї. Juris Europensis Scientia. 2020. Вип. (2). С. 97-102. URL: https://doi.org/10.32837/chern.v0i2.82.
9. Правове забезпечення сфери інтелектуальної власності в Україні в контексті Європейської інтеграції: концептуальні засади : монографія / ред. О. Орлюк. Київ : Лазурит-Поліграф, 2010. 464 с.
10. The Most Innovative Tech Companies Based On Patent Analytics. URL: https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2019/12/15/the-most-innovativetech-companies-based-on-patent-analytics/#3665b9e762ce.