Правове регулювання як об’єкт соціологічного типу правопізнання

  • Ю. Безкоровайна
Ключові слова: право, правовий вплив, правове регулювання, соціологічний тип праворозуміння, правовий плюралізм

Анотація

У статті автором обґрунтовано високий рівень наукової та практичного витребування дослідження правового регулювання. Підсумовано, що методологічна складова частина будь-якого сучасного наукового дослідження явищ і процесів правової дійсності, зокрема теоретико-правових аспектів правового регулювання відносин в тій чи іншій сфері людської діяльності, відіграє важливу роль, забезпечуючи всебічність, повноту та перспективність самого наукового дослідження.

Автором на підставі аналізу поглядів представників соціологічної юриспруденції з'ясовано особливості розуміння правового регулювання, а також виокремлено перспективні напрями наукового дослідження правового регулювання з огляду на положення соціологічного типу праворозуміння. У висновку узагальнено зазначені перспективні напрями наукового дослідження, до яких віднесено подолання пануючого в юридичній науці вузького інструментального підходу до розуміння регулятивного впливу права та переходу до широкого його тлумачення як складного та багатоаспектного явища, що є самостійним напрямом функціонування права, змістом якого є соціалізація права, націлена на досягнення покладеної на нього мети; подолання заідеологізованості представлених у юридичній науці поглядів на явище права та його ролі, що сформувалися в радянській юридичній науці та в подальшому впливають на сучасні наукові дослідження правового регулювання, що обумовлено сприйняттям права суто як засобу (інструменту) в руках правлячого соціального класу, що спроможне закріпити, поширити та забезпечити реалізацію його інтересів за допомогою загальнообов'язкової сили права; посилення методологічного забезпечення дослідження, особливо щодо визначення методологічної стратегії його пізнання. На нашу думку, основу такої методологічної стратегії мають становити положення соціологічного типу правопізнання, що в основу дослідження вкладають ідеї суспільних відносин як першоджерела права; об'єкта правового регулювання; результату правового регулювання у вигляді трансформаційних перетворень кількісних і якісних показників суспільного життя.

Посилання

1. Марчук В.П. «Свободное право» в буржуазной юриспруденции: Критика концепций Е. Зрлиха. Киев, 1977. 167 с.
2. Зрлих Е. Основоположение социологии права / пер. с нем. М.В. Антонова ; под ред. В.Г. Графского, Ю.И. Гревцова. Санкт-Петербург : Университетский издательский консорциум, 2011. 704 с. URL: http://nashol.com/2015071285699/osnovopolojenie-sociologii-prava-erlih-o-2011.html (дата звернення: 31.10.2020).
3. Костицький В.В. Про значення теоретичної спадщини Є. Ерліха у розвитку сучасного праворозуміння. Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. 2016. Вип. 31. С.57-63.URL: http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/18975/1/Kostytsky.pdf (дата звернення: 12.09.2020).
4. Костицький В.В, Кобан О.Г. Соціологія права: науково-теоретична спадщина Євгена Ерліха і проблеми розвитку сучасної науки. 2-ге вид. Київ : Коло, 2016. 255 с.
5. Нугаева Н.Р. Проблема эффективности права в истории отечественного правоведения. История государства и права. 2015. № 21. С. 8-13.
6. Коркунов Н.М. Лекции по общей теории права. 2-е изд., стер. Москва : Юрайт, 2018. 422 с.
7. Ємельяненко К.С. Позитивістський та соціологічний підходи до розуміння ефективності правового регулювання. Часопис Академії адвокатури України. 2013. № 19. С. 1-6.
8. Кистяковский Б.А. Философия и социология права / сост., примеч., указ. В.В. Сапова. Санкт-Петербург : РХГИ, 1999. 800 с.
9. Сорокин П.А. Эффективность деятельности государства. Теория государства и права : хрестоматия. Москва : Юристъ, 1998. С. 340-358.
Опубліковано
2021-02-17
Розділ
Статті