Сутність конституційно-правового статусу Українського народу

  • О. Колодій
Ключові слова: Український народ, правосуб’єктність, гарантії конституційних прав, права та обов’язки, конституційно-правовий статус Українського народу

Анотація

У цій науковій статті розкрито сутність конституційно-правового статусу Українського народу.

Визначено, що сутність демон-струє найголовніші, найвизначніші характеристики та якості певного предмета, у цьому разі конституційно-правового статусу Українського народу. Вона демон-струє, що являє собою такий пред-мет, його походження, буття, функ-ціонування, перспективи розвитку, місце і роль у житті суспільства, дер-жави, особи. Тобто сутність як соці-ально-цілісна система включає у себе певні різні взаємопов’язані ознаки та елементи предмета, що і становлять його внутрішню сторону.

Наголошено, що сутністю кон-ституційно-правового статусу Українського народу є визнання його повноцінним суб’єктом всіх (політичних, економічних, право-вих, духовних та інших) суспіль-них відносин, що мають місце у соціальному житті, гарантування його системоутворюючого права бути носієм суверенітету, єди-ним джерелом влади, здійснювати владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місце-вого самоврядування, визначати і змінювати конституційний лад в Україні, утворювати власне суспільство, державу, право, кон-тролювати та змінювати їх.

Акцентовано увагу, що необхідність визнання принципів еле-ментами конституційно-право-вого статусу Українського народу зумовлюється тим, що саме вони спільно із функціями демонстру-ють сутність, соціальне призна-чення та соціальну цінність кон-ституційно-правового статусу Українського народу.

Наголошено, що у сучасних інтерпретаціях функцій їх зде-більшого розглядають як напрям діяльності. Проте хотілося б зазначити, що не всякий напрям діяльності Українського народу можна визнати його функцією, а тільки найбільш важливий із них, той, який демонструє його сут-ність і соціальне призначення. І навіть за такого підходу не забезпечується абсолютна рівнозначність функцій за своєю вагомістю й значущістю для Українського народу. Саме тому і можна вести мову про основні та неосновні функції Українського народу.

Посилання

1. Новий тлумачний словник україн-ської мови: у 3 т. Київ : Аконіт, 2003. Т. 3. 2003. 928 с.
2. Великий тлумачний словник сучас-ної української мови / уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2002. 1440 с.
3. Вікіпедія – вільна енциклопедія. Сутність. URL: http://uk.wikipedia.org/wiki/Сутність.
4. Теорія держави і права. Академічний курс : підручник / за ред. О.В. Зайчука, Н.М. Оніщенко. Київ : Юрінком Інтер, 2006. 688 с.
5. Скакун О.Ф. Теорія держави і права : підручник / пер. з рос. Хар-ків : Консум, 2001. 656 с. URL: http://politics.ellib.org.ua/pages-1626.html.
6. Теорія держави і права : підруч-ник / С.Л. Лисенков, А.М. Колодій, О.Д. Тихомиров, В.С. Ковальський ; за ред. С.Л. Лисенкова. Київ : Юрінком Інтер, 2005. 448 с.
7. Теорія держави і права : навчаль- ний посібник / С.К. Бостан, С.Д. Гусарєв, Н.М. Пархоменко та ін. Київ : ВЦ «Академія», 2013. 348 с.
8. Коталейчук С.П. Теорія держави та права в запитаннях і відповідях : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / С.П. Коталейчук, П.Я. Пісной. Київ : КНТ, 2011. 560 с.
9. Шапілов Л.М. Принцип наро-довладдя і його здійснення в Укра-їні : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень» Харків, 2004. 19 с.
10. Шипілов Л.М. Народовладдя як основа демократичної держави : моно-графія. Харків : Видавництво «ФІНН», 2009. 216 с.
11. Дзевелюк М.В. Традиції та нова-ції в розвитку функцій сучасної дер-жави : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень». Одеса, 2017. 20 с.
12. Сало В.І. Внутрішні функції дер-жави в умовах членства в Європейському Союзі : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія дер-жави і права; історія політичних і пра-вових учень». Харків, 2008. 20 с.
13. Булкат М.С. Зовнішні функ-ції України (теоретико-правовий ана-ліз) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія дер-жави і права; історія політичних і пра-вових учень». Київ, 2013. 20 с.
14. Панчишин А.В. Правовий ста-тус держави: теоретико-правовий аспект : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія дер-жави і права; історія політичних і пра-вових учень». Київ, 2014. 20 с.
15. Шатіло В.А. Конституційний меха-нізм державної влади в Україні: проблеми співвідношення організаційних структур і функцій : автореф. дис. ... докт. юрид. наук : 12.00.02 «Конституційне право; муніципальне право». Київ, 2018. 35 с.
16. Мотиль І.І. Становлення та роз-виток внутрішніх функцій української держави : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 «Теорія та історія дер-жави і права; історія політичних і пра-вових учень». Київ, 2007. 20 с.
17. Кафарський В.І. Конституцій-но-правове регулювання організації та діяльності політичних партій в Україні : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня доктора юрид. наук : 12.00.02 «Консти-туційне право; муніципальне право». Київ, 2010. 36 с.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті