Дискусійні погляди на поняття та види форм державного режиму
Анотація
У статті розглянуто поняття «форма державного режиму», яке сформувалося під час суспільно-політичного розвитку та було роз-крите у результаті пізнавальної діяльності у багатьох поколіннях державознавців. Наявність різно-маніття самих поглядів щодо його дефініції й змісту на теперішньому етапі розвитку юридичної науки і свідчить про гносеологічну про-блемність і зокрема актуальність цього питання. Велике значення у статті має єдність як теоретич-ного, так і практичного у пізнанні форми державного режиму, адже зумовлене необхідністю комп-лексного дослідження його двох складників – юридичного та полі-тичного (фактичного). Також автором показано, що динаміка політичного життя та соціаль-но-практичні аспекти в організації і реалізації державної влади висту-пає предметом вивчення бага-тьох наук. Тому доцільно у межах цього дослідження звернути увагу на дискусійні питання в теоре-тичній площині з урахуванням як історичного, так і практичного аспектів, які дали змогу побуду-вати більш цілісне уявлення щодо форми державного режиму сучас-ної країни як історично зумовленої політико-правової владної цілої системи, що зовнішньо віддзерка-лює і зміст, і сутність держави та проявляється у його загаль-нотеоретичних, конституційних та політичних сферах. У статті теоретичного уточнення набуло дискусійне питання, пов’язане із виявленням місця та ролі форми державного режиму у системі елементів форми самої держави. Ретельному науковому аналізу та осмисленню, а також узагальненню піддалось питання, яке не охоплю-ються більш усталеними тради-ційними схемами та уявленнями. Дискусійним є питання катего-рії «форма державного режиму», для визначення якої автором роз-глянуто різноманітні погляди, оскільки у сучасній юридичній літе-ратурі немає його одностайності. Розглянуто класифікацію форм державного правління, яке теж має різне трактування. Здійснено установлення самої сутності та правових ознак сучасних різновидів форми державного режиму, його поняття, яке на рівні дефінітив-ного формулювання у теперішніх умовах вимагає суттєвого уточ-нення та узагальнення.
Посилання
2. Бостан С.К., Гусарєв С.Д., Пар-хоменко Н.М., Бостан Л.М., Заяць Н.В. Теорія держави і права : навчальний посібник. Київ : Академія, 2013. 346 c.
3. Котюк О.В. Загальна теорія дер-жави і права : навчальний посібник. Київ : Атіка, 2005. 592 с.
4. Процюк І.В. Форма і зміст у понятті «форма державного правління». Юридичний науковий електронний жур-нал. No 5. 2015. С. 38–42.
5. Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави : навчальний посібник. 5-те вид., зі змін. Київ : Атіка, 2001. 176 с.
6. Рудич Ф.М. Політологія : під-ручник. 3-тє вид., перероб., доп. Київ : Либідь, 2009. 480 с.
7. Скакун О.Ф. Теорія права і держави : підручник. 4-те, вид. допов. і перероб. Київ : Правова єдність : Алерта, 2014. 524 с.
8. Теорія держави та права : нав- чальний посібник. / Є.В. Білозьоров, В.П. Власенко, О.Б. Горова, А.М. Заваль-ний, Н.В. Заяць та ін. ; за заг. ред. С.Д. Гусарєва, О.Д. Тихомирова. Київ : НАВС, Освіта України, 2017. 320 с.