Формування ідей індивідуалізму у філософії права Джона Локка

  • П. Пилипишин
Ключові слова: індивідуалізм, індивід, Просвітництво, раціоналізм, рівність, держава, свобода, власність

Анотація

У статті робиться спроба роз-криття індивідуалізму у філо-софії права Джона Локка. Філо-софсько-правова думка доби Просвітництва перебувала під величезним впливом локківської інтерпретації природнього стану суспільства, в якому вчений роз-глядає основні права людини і, чи не вперше, відносить туди право власності, яке має як буржуазний, так і індивідуалістичний відті-нок. Дж. Локк, продовжуючи ідею договірного походження держави, на відмінну від Т. Гоббса, більше акцентував на індивідуалістичних тенденціях, аніж суспільних, вва-жаючи, що індивід повинен мати політичну, духовну та економічну самостійність і бути вільним суб’єктом вибору та дії.

Зосереджуючись на індивідуаліс-тичному аспекті спадщини англій-ського філософа, звернено увагу на його основні філософсько-правові постулати: індивідуальні права на життя, свободу і власність є фундаментальними за своєю суттю та нероздільними одне від інших; свобода є основою всіх інших прав; ця свобода передбачає свободу від різних відносин з іншими, крім тих, в які індивід вступає добро-вільно з урахуванням власного інте-ресу; свобода від залежності щодо інших робить нас людьми; свобода кожного індивіда може бути обме-жена тільки такими правилами і обов’язками, які необхідні для того, щоб забезпечити таку ж свободу іншим; рівність не зрівнює, а обері-гає і стимулює природну несхожість людей; люди є рівноправними суб’єк-тами щодо економічної, духовної та політичної сфери і власної долі; людина має право задовольнити свободу тим способом, якими йому до вподоби, а не порушувати зако-нів справедливості; по суті, інди-від є власником своєї особистості і здібностей, і в цьому відношенні він нічим не зобов’язаний суспільству; лише сам індивід може визначити, в чому полягає його власне благо; право власності є антропологічною константою, а праця – це первинна умова задоволення потреб; людське суспільство складається з ринкових відносин; держава є результатом суспільної домовленості для захи-сту власності індивіда в його особі і у вигляді благ, і отже, збереження впорядкованих відносин обміну між індивідами, які розглядаються як власники самих себе; невтручання держави у приватне життя та осо-бисте процвітання людей.

Посилання

1. Невзоров М.Ю. Гуманистическая направленность правовой культуры (Социально-философский аспект) : дис. ... канд. филос. наук : 09.00.11 : Липецк, 2004. 155 c.
2. Шевченко З.В. Індувідуалізм як складова розвитку демократії : дис. ... канд. юрид. наук : 09.00.03. Київ, 2005. 228 с.
3. Корх О.М. Проблема індивідуа-лізму (історико-філософський аналіз) : дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.05; Дніпро-петровський національний ун-т. Дніпро, 2002. 397 с.
4. Ковальова Г.П. Ідея правового суспільства: виникнення та розвиток. Вісник Харківського національного педа-гогічного університету імені Г.С. Сково-роди. Філософія. 2013. Вип. 40(2). С. 6–18.
5. Чеботарева Е.И. Онтология права и гражданского общества: философский анализ : философский анализ : дис. ... канд. филос. наук : 09.00.11. Саратов, 2007. 160 с.
6. История политических и правовых учений : учебник / под ред. О.Э. Лейста. Москва : Зерцало, 2000. 688 с.
7. Дрьоміна-Волок Н.В. Розвиток іде-алів рівності та апологетика расового рабства в працях Дж. Локка і Т. Гоббса. Наукові праці Національного універси-тету «Одеська юридична академія». 2012. Т. 11. С. 160–169.
8. Камардина Г.Г. Свобода как родовая характеристика общественного бытия : дис. ... канд. филос. наук : 09.00.11 : Улья-новск, 2004. 126 c.
9. Станжевский Ф.А. Индивидуализм в философии сознания и неиндивидуали-стические концепции ментального состо-яния : диссертация ... кандидата фило-софских наук : 09.00.13, 2017. 176 с.
10. Локк Дж. Сочинения: В 3 т. / пер. с англ. и лат. Т. З / Ред. и сост., авт. примеч. А.Л. Субботин. Москва : Мысль, 1988. 668 с.
11. Соловьев Э.Ю. Прошлое толкует нас (Очерки по истории философии и культуры). Москва : Политиздат, 1991. 432 с.
12. Вакулич Н.Р. Свобода и личность: Социокультурные основания : дисс. ... канд. филос. наук : 09.00.11. Саратов, 2001. 131 с.
13. Лейбниц Г.В. Переписка с П. Бей-лем. Лейбниц Г.В. Сочинения: в 4 т. Т. 3. Москва, 1984. С. 345–371.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті