Обмеження розвитку інституту судового захисту трудових прав в Україні у період 1937–1945 рр. (частина 2)

  • О. Боєва
Ключові слова: трудові права, інститут судового захисту трудових прав, трудове законодавство періоду Другої світової війни

Анотація

Наукова стаття присвячена розкриттю аспектів розвитку інституту судового захисту прав людини у сфері праці. Здійснено аналіз стану захисту трудо-вих прав у Радянській Україні з періоду прийняття Конституції УРСР 1937 року та за часів Другої світової війни.

Наприкінці 30-х років ХХ сто-річчя Україна починає втрачати свою суверенність та незалеж-ність, що є закономірним наслідком здійсненої зміни конституційно-правового статусу республіки. Це вбачається зі змісту конститу-ційних положень різних років. Так, якщо взяти до уваги зміст допов-нень до Конституції УСРР, при-йнятих у 1925 році, то там було закріплено, що УСРР входить до складу СРСР як «незалежна рес-публіка», згодом у Конституції УСРР 1929 року зазначалося, як «суверенна договірна держава», а про створення союзної держави мови не було. Проте в Конститу-ції 1937 року (найменування УСРР було змінене на УРСР на Надзви-чайному XIV з’їзді Рад у січні 1937 року) ці положення відсутні, є лише запис про об’єднання респу-блік у союзну державу. Конститу-ція УРСР 1937 року замість з’їздів Рад, ЦВК УРСР та їх Президій визначала найвищим органом дер-жавної влади республіки Верховну Раду УРСР. Верховна Рада УРСР вибирала Президію – колегіальний постійно діючий орган влади у пері-оди між сесіями Верховної Ради. В Україні поступово на перший план виходило керування загально-союзних органів управління респу-бліканськими об’єктами господар-ства, пріоритетною ставала дія загальносоюзного законодавства над республіканським як у вигляді копiювання змiсту загальносо-юзних законодавчих актів, так і застосуванням союзних норматив-них актів як актів прямої дії. Такі негативні тенденції не оминули і галузь трудового права.

Теоретично прийняття у 1937 році Конституції УРСР мало б бути важливим кроком на шляху встановлення прогресивних принципів трудового права та закріплення нових підходів до удосконалювання захисту прав працівників, проте демократичні засади і положення Конституції залишилися деклара-тивними. Конституцією проголошувалося право кожного на працю (положення про загальну трудову повинність було відсутнє), але проголошене Конституцією УРСР право на працю фактично було обов’язком працювати, а іншими нормативним актами відбувалося закріплення працівників за під-приємствами, установами, заборо-нялося виїжджати на заробітки тощо.

Наприкінці 30-х – початку 40-х років минулого століття у всій союзній державі (у тому числі і в УРСР) з метою збільшення випуску продукції у всіх галузях народного господарства та підви-щення продуктивності вводилися початкові засади примусової праці. Зокрема, особи, які не працювали без поважних причин (так звані «тунеядці», «дармоїди», «нероби»), притягувалися до адміністратив-ної або до кримінальної відповідаль-ності; мало місце більш жорстке покарання за порушення трудової дисципліни, за виробництво про-дукції з браком, за недотримання правил техніки безпеки.

У період Другої світової війни відбулося значне погіршення умов праці, падіння рівня прав та гаран-тій працівників, взагалі була від-сутня можливість захисту їхніх трудових прав, тобто трудове право, покликане захищати права працівників, набуло певних регре-сивних ознак.

Такий відступ від основних засад і принципів трудового права був зумовлений тим, що суттєва частина працездатного населення (в основному чоловічої статі) поповнила лави збройних сил. З метою забезпечення кадрами підприємств оборонного значення та сільгосппідприємств (колгос-пів, радгоспів) слід було змінювати політику держави у сфері регулю-вання праці, оскільки на теренах УССР, РСФСР та інших союзних республік діяли Кодекси законів про працю 1922–1924 років, за зміс-том яких передбачалися засади добровільної праці. Трудовим зако-нодавством трудова повинність була передбачена лише у разі необ-хідності боротьби зі стихійними лихами та для виконання найважливіших державних завдань, та лише на підставі конкретних постанов Ради Народних Коміса-рів. Такі демократичні засади не в змозі були забезпечити безперервну роботу оборонної промисловості, проведення оборонних і будівель-них робіт, заготівлю палива, без-перебійного функціонування тран-спорту тощо. Для забезпечення виконання цих завдань радянський уряд прийняв певну кількість ука-зів Президії Верховної Ради СРСР та постанов РНК СРСР, за якими вся держава переходила на воєнний стан і фактично руйнувалися всі набуті раніше демократичні досяг-нення в сфері трудового права. Цей період характеризується міліта-ризацією праці, мобілізацією пра-цездатного населення, залученням до праці підлітків з 14 років, збіль-шенням тривалості робочого часу, скасуванням відпусток та введен-ням надурочних робіт.

Унікальність цього явища у плані дослідження ґенези судового захисту трудових прав населення України полягає в тому, що такі регресивні тенденції в основному мали місце не на території УРСР, а на території РСФСР, куди були евакуйовані українські підприєм-ства разом зі своїми працівниками та їхніми родинами у зв’язку з тимчасовою окупацією німець-ко-фашистськими військами тери-торії України. Також на території РСФСР у період із серпня 1941 року до лютого 1943 року здійснювали свою діяльність законодавчі та виконавчі органи влади української республіки (вони були евакуйовані до Саратова, а пізніше перебували в Уфі та Москві).

Під час війни трудове законодавство союзних республік фактично не діяло, було повністю підкорене принципам і положенням законодавства СРСР, яке, своєю чергою, мало на меті не забезпечення та захист прав і гарантій працівників, а застосування таких методів і заходів в організації праці, які б у найкоротші строки сприяли налагодженню оборонної промисловості та випуску воєнної продукції в таких обсягах, щоб можна було здобути перемогу над німецько-фашистськими загарбниками.

Посилання

1. Конституция (Основной Закон) Союза Советских Социалистических Республик. Утверждена Чрезвычай-ным VIII съездом Советов Союза ССР 5 декабря 1936 года. URL: http:// www.hist.msu.ru/ER/Etext/cnst1936.htm (дата звернення: 05.08.2020).
2. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 22 июня 1941 года «О военном положении». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/ (дата звернення: 04.08.2020).
3. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 26 июня 1941 года «О режиме рабочего времени рабочих и служащих в военное время». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/ (дата звернення: 05.08.2020).
4. Президиум Верховного Совета СССР, Совет народных комиссаров СССР, Центральный Комитет ВКП(б). Постановление от 30 июня 1941 года «О создании государственного Комитета Обороны». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/ (дата звернення: 04.08.2020).
5. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 26 декабря 1941 года «Об ответственности рабочих и служа-щих предприятий военной промышлен-ности за самовольный уход с предпри-ятий». URL: http://www.economics.kiev.ua/download/ZakonySSSR/data04/tex16435.htm (дата зверненн:я 04.08.2020).
6. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 13 февраля 1942 г. «О мобилизации на период военного вре-мени трудоспособного городского населе-ния для работы на производстве и строи-тельстве». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/ (дата звернення: 04.08.2020).
7. Гавриленко Ю. Становлення українського трудового права: істо-ричний аспект. Наукові праці МАУП. 2010. Вип. 2(25). С. 254–258.
8. Тонгузов В.А. Советское государ-ство и право в период Великой Отече-ственной войны и послевоенные годы (1941–1964 гг.). Санкт-Петербург, 2008. URL: https://www.elibrary.ru/item.asp?id=19772766 (дата звернення: 20.07.2020).
9. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 22 июня 1941 года «О военном положении». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/ (дата звернення: 04.08.2020).
10. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 26 декабря 1941 года «Об ответственности рабочих и служа-щих предприятий военной промышленно-сти за самовольный уход с предприятий». URL: http://www.economics.kiev.ua/download/ZakonySSSR/data04/tex16435.htm (дата звернення: 04.08.2020).
11. Президиум Верховного Совета СССР. Указ от 13 февраля 1942 г. «О мобилиза-ции на период военного времени трудоспо-собного городского населения для работы на производстве и строительстве». URL: https://ru.wikisource.org/wiki/(дата звернення: 04.08.2020).
12. Совет Народных Комиссаров СССР. Постановление от 10.08.1942 No 1353 «О порядке привлечения граждан к тру-довой повинности в военное время». URL: http://www.consultant.ru/cons/cgi/online.cgi?req=doc&base=ESU&n=26508# 02521609952408519 (дата звернення: 05.08.2020).
13. Бандурка О.М. Історія держави та права України : підручник для кур-сантів та студентів вищих навчальних закладів / О.М. Бандурка, М.Ю. Бурдін, О.М. Головко та ін. Харків : Майдан, 2018. 616 с.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті