Стан реалізації окремих фундаментальних принципів протидії корупції в Україні

  • О. Бондаренко
Ключові слова: корупція, протидія корупції, принципи права, фундаментальні принципи

Анотація

Стаття присвячена важливій та актуальній темі – характеристиці стану реалізації окремих фундамен-тальних принципів протидії корупції в Україні. Автор зосереджує увагу на тому, що ефективність виконання завдання з протидії корупції пере-буває у прямій залежності з необ-хідністю чіткого та виваженого формулювання основних ідей такої діяльності. Правильне формулювання правил поведінки є ключем до її про-дуктивності. Крім того, з’ясовано, що у юриспруденції поняття право-вих принципів тлумачать по-різному, зокрема, вчені використовують такі категорії, як початкові теоретичні визначення, обґрунтування, керівні принципи (ідеї), загальні приписи, керівні принципи, закономірності, зміст тощо.

Зосереджено увагу на тому, що значення верховенства права для кожної діяльності підтверджується його закріпленням у ст. 8 Кон-ституції України. Крім того, тлу-мачення його юридичного змісту міститься у рішенні Конститу-ційного Суду України від 2 листо-пада 2004 р. No 15-рп/2004, в якому зазначено, що верховенство права – це панування права в різних формах у суспільстві.

Наступним фундаментальним принципом є принцип законності. Важливість цього принципу для функціонування держави настільки важлива, що законодавча влада закріплює його у різних формах у декількох статтях Конституції України. На думку автора, сту-пінь того, наскільки цей принцип насправді реалізовується загалом, особливо стосовно запобігання та боротьби з корупцією, викликає занепокоєння. Відсутність законо-давчої основи для вжиття таких заходів є підставою для розробки і прийняття відповідних норма-тивно-правових актів.

Принцип гласності тлумачиться як принцип зв’язків з громадськістю та відкритості всіх органів, упов-новажених боротися з корупцією. Конституція України не містить норми, яка б чітко закріплювала принцип відкритості та прозоро-сті, але він може бути виведений з ряду конституційних норм.

Зроблено висновок, що анти-корупційна діяльність в Україні, як і будь-яка інша діяльність, ведеться за певними основними ідеями, які є керівними принци-пами. Особливе значення серед цих принципів мають фундаментальні. Адже саме ці принципи визначають антикорупційну стратегію та век-тор її реалізації. У контексті все-бічної протидії корупції в Україні важливим є законодавче закріп-лення основних принципів протидії корупції.

Посилання

1. Старчук О.В. Щодо поняття прин-ципів права. Часопис Київського універси-тету права. 2012. No 2. С. 40–43.
2. Новак А. Принципи формування національної антикорупційної полі-тики. Публічне адміністрування: тео-рія та практика. 2017. Вип. 1. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Patp_ 2017_1_5 (дата звернення: 26.10.2020).
3. Шевченко О.В. Основні принципи протидії корупції. Вісник Вищої ради юстиції. 2011. No 1 (5). С. 129–133.
4. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституцій-ним поданням Верховного Суду Укра-їни щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 69 Кримінального кодексу Укра-їни (справа про призначення судом більш м’якого покарання) від 02 листопада 2004 року No 15-рп/2004. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v012p710-11 (дата звернення: 20.09.2020).
5. Малишев Б.В. Принцип верхо-венства права (теоретико-правовий аспект). Бюлетень Міністерства юсти-ції України. 2012. No 8. С. 14–20.
6. Конституція України : станом на 1 січня. 2020 р. / Верховна Рада України. Харків : Право, 2020. 82 с.
7. Михайленко П.П. Значение прин-ципа законности и его обеспечение при расследовании преступлений. Проблемы борьбы с коррупцией и организованной преступностью. Проблемы человека. Киев, 1998. С. 306–310.
8. Горб Н.О. Наруга над могилою: кримінально-правовий та кримінологіч-ний аналіз : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08. Академія адвокатури України. Київ, 2005. 240 с.
9. Томкина А. Принцип гласности процедуры принятия правовых актов Кабинета Министров Украины. Право Украины. 2014. No 9. С. 28–31.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті