Цивільна відповідальність як елемент охоронного матеріального правовідношення

  • П. Гуйван
Ключові слова: цивільна відповідальність, позовна давність, правопорушення

Анотація

Стаття присвячена дослі-дженню актуального наукового питання про сутність цивільно-правової відповідальності як меха-нізму адекватного реагування пра-воволодільця та суспільства на порушення. У праці розглядається такий вид юридичного відношення в контексті його взаємозв’язку з таким правовим явищем, як охо-ронне правовідношення. Обстою-ється визначальна теза, що цивільна відповідальність є важливим, але не єдиним елементом охоронного відношення. Адже застосування заходів протидії різним ризикам та загрозам, які тягнуть пору-шення суб’єктивних прав, шляхом притягнення правопорушників до цивільної відповідальності забезпе-чує ефективне поновлення прав та належну компенсацію потерпілим. Водночас засади запровадження негативних для порушника наслід-ків не обов’язково ґрунтуються на позбавленні порушника матеріаль-них благ. Вони базуються на комп-лексному застосуванні заходів, у тому числі і таких, що мають опе-ративний та превентивний ефект і, строго кажучи, не є відповідаль-ністю. У роботі концептуально обґрунтоване широке поняття санкцій та їх співвідношення з відповідальністю як загального з частковим. Підтримана позиція, що цивільна відповідальність являє собою один з різновидів санкцій і є впливом на правопорушника шля-хом позбавлення його певних май-нових прав чи покладення на нього додаткових майнових обов’язків. У статті також детально проана-лізовано теоретичне положення про обов’язковість застосування примусу у разі притягнення поруш-ника до відповідальності, піддано вказану тезу критиці. Доведено, що державний примус через судове рішення є дієвим, але не обов’язко-вим елементом охоронного відно-шення, що виникає між потерпілим і порушником. Наочно показано можливість реалізації захисної вимоги шляхом добровільного вико-нання її боржником і таким чином задоволення охоронних вимог. У роботі також проведене розме-жування понять цивільного право-порушення та порушення права. Адже порушення суб’єктивного права може бути спричинене не тільки діями, що кваліфікуються як цивільні правопорушення, але й іншими, що таких ознак не мають. У цьому відношенні порушення права є більш широким терміном, який охоплює наслідки різних явищ, у тому числі і правопорушення, становить певний результат.

Посилання

1. Лейст О.Э. Санкции в советском праве. Москва : Госюриздат, 1962. 238 с.
2. Канзафарова І.С. Теоретичні основи цивільно-правової відповідальності в Україні : автореф. ... дис. докт. юрид. наук: 12.00.03. Київ, 2007. 36 с.
3. Цивільне право України. Курс лек-цій. У 6-ти томах. Т. V. Кн. 1. / за ред. Р. Б. Шишки. Харків : Еспада, 2005. 224 с.
4. Харитонов Е.О., Саниахметова Н.А. Гражданское право. Киев : АСК, 2001. 829 с.
5. Гуйван П.Д. Темпоральний аспект існування та припинення зустрічних суб’єктивних прав. Європейські пер-спективи: наук.-практич. журнал. 2013. No 7. С. 129–138.
6. Красавчиков О.А. Ответствен-ность, меры защиты и санкции в совет-ском гражданском праве. Проблемы гражданско-правовой ответственности и защиты гражданских прав. Свердловск, 1973. Вып. 27. С. 5–16.
7. Иоффе О.С. Гражданское право. Избранные труды. Москва : Статут, 2000. 777 с.
8. Бутнев В.В. Юридическая ответ-ственность и правовое государство. Юридическая ответственность: общие проблемы и отраслевые особенности. Дальневосточный гос. университет. Вла-дивосток : ДВГУ, 1990. С. 4–5.
9. Агарков М.М. Обязательства по советскому гражданскому праву. Ученые труды ВИЮН. Москва : Изд-во НКЮ СССР, 1940. Вып. 3. 192 с.
10. Братусь С.Н. Юридическая ответ-ственность и законность: очерк тео-рии. Москва : Юридическая литература, 1976. 214 с.
11. Цивільне право України: Акаде-мічний курс : підручник. У 2-х томах / За заг. ред. Я.М. Шевченко. Т. 1. Київ : Видавничий Дім «Ін Юре», 2003. 520 с.
12. Харитонов Є.О., Старцев О.В. Цивільне право України : підруч-ник. Вип. 2, переоб. і допов. Київ : Істина, 2007. 816 с.
13. Комаров А.С. Ответственность в коммерческом обороте. Москва : Юриди-ческая литература, 1991. 208 с.
14. Носов В.А. Механизм защиты права в обязательственных правоотно-шениях. Механизм защиты субъектив-ных гражданских прав. Сборник научных трудов. / Под ред. В.В. Бутнева, Ярос-лавль. 1990. ЯрГУ. С. 47–52.
15. Алексеев С.С. О составе граждан-ского правонарушения. Правоведение. 1958. No 1. С. 47–53.
16. Крашенинников Е.А., Шевченко А.С. Понятие гражданского правонарушения. Юридическая ответственность: общие проблемы и отраслевые особенности. Владивосток, 1990. С. 48–52.
17. Иоффе О.С. Ответственность по советскому гражданскому праву. Ленин-град : Изд ЛГУ. 1955. 310 с.
18. Горяйнов А.М. Примус і цивіль-но-правова відповідальність. Вісник Верховного Суду України. 2012. No 3 (139). С. 36–39.
19. Матвеев Г.К. Основания граждан-ско-правовой ответственности. Москва : Юрид. лит., 1970. 312 с.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті