Особливості дисциплінарної відповідальності адвоката за порушення правил адвокатської етики

  • Я. Фляжнікова
Ключові слова: адвокат, етика, відповідальність, дисциплінарна відповідальність адвоката, правила адвокатської етики

Анотація

У статті досліджено особли-вості дисциплінарної відповідально-сті адвоката за порушення правил адвокатської етики, що є необхід-ною умовою отримання суспільного визнання й авторитету корпорації. Зазначається, що ці правила виро-блялися на основі дисциплінарних проваджень під час розгляду про-ступків адвокатів. Визначення та класифікація дисциплінарних про-ступків розглядається в широкому розумінні як завдання адвокат-ської етики, яка є кодексом правил особистої поведінки адвокатів під час здійснення своїх професійних обов’язків та інших правил поведінки.

Важливо зазначити, що чин-ний закон України «Про адвока-туру та адвокатську діяльність» у статті 34 містить перелік дис-циплінарних проступків, які є під-ставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Цей перелік хоча і не є вичерпним, проте створює загальну картину тих порушень з боку адвоката, які тягнуть за собою дисциплінарну відповідальність.

Досліджено окремі ситуації та принципи притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за порушення правил адвокатської етики. Причому визначено, що чин-ний закон України «Про адвока-туру та адвокатську діяльність» недостатньою мірою захищає права особи від несумлінних адво-катів, оскільки ним передбачено можливість повторно отримати статус адвоката тим, хто був його позбавлений.

Необхідно вказати, що україн-ська правова спільнота проявила свідомість та небайдужість до про-блем дисциплінарної відповідально-сті адвоката. У своїй повсякден-ній діяльності асоціація правників України втілює принципові новації, необхідні для радикального онов-лення інституту дисциплінарної відповідальності й усієї адвокатури зокрема. Адже її мета – вдоскона-лити правовий механізм та порядок застосування дисциплінарної відповідальності в Україні. Авто-ром визначено, що стан сучасної адвокатури потребує невідклад-ного законодавчого оновлення.

Пропонується створити нала-годжений механізм дисциплінар-ної відповідальності адвоката за порушення Правил адвокатської етики у найбільш захищений для адвоката спосіб. Оскільки на прак-тиці прослідковуються переважно латентні, а періодично й відкриті випадки правового нігілізму, тому радикально необхідно врятувати професійну культуру і справжню адвокатську етику.

Посилання

1. Бакаянова Н.М. Імплементація міжнародних принципів дисциплінарної процедури щодо адвокатів у законодав-ство України. Прикарпатський юридич-ний вісник. 2017. No1. С. 179–183.
2. Вільчик Т.Б. Дисциплінарна відпові-дальність адвокатів в країнах ЄС та в Україні. Форум права. 2015. No 4. С. 38–44.
3. Заборовський В.В. Дисциплінарна відповідальність адвоката: поняття та види. Порівняльно-аналітичне право. 2014. No 4. С. 105.
4. Іваницький С.О. Вибори в адвока-турі: історія, сьогодення, шляхи удоско-налення. Адвокат. 2014. No 7. С. 20–26.
5. Кухнюк Д.В. Дисциплінарна відпові-дальність адвоката в Україні: проблеми правового регулювання. Цивілістична процесуальна думка. 2016. No 2. С. 75 –79.
6. Закон України «Про адвока-туру та адвокатську діяльність» від 2013 року. Відомості Верховної Ради. 2013. No 27. Ст. 282.
7. Бринцев В.Д. Стандарти правової держави: втілення у національну модель організаційного забезпечення судової влади: монографія. Харків : Право, 2010. 464 с.
8. Матеріали практики КДКА Він- ницької області. URL: http://osav.vn.ua/ index.php/pravovi-osnovy/rishen-nia-natsionalnoi-asotsiatsii-advoka-tiv-ukrainy-rady-advokativ-ukrainy-vysh-choi-kvalifikatsiino-dystsyplinarnoi-komi-sii-advokatury.
9. Відкрите звернення АПУ щодо реформування адвокатури від 9 листо-пада 2017 р. URL: http://uba.ua/ukr/news/5298/.
Опубліковано
2021-04-12
Розділ
Статті