ҐЕНЕЗА ФІЛОСОФСЬКО-ПРАВОВОГО ФЕНОМЕНА СПРАВЕДЛИВОСТІ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ В КОНСТИТУЦІЙНОМУ ПРАВІ

  • І.   Завальнюк Одеський окружний адміністративний суд
Ключові слова: справедливість, судовий захист, судовий розгляд, конституційне право, правова сфера, права людини, етико-юридичний феномен

Анотація

У статті досліджено ґенезу науково-правових поглядів вітчиз­няних та зарубіжних учених і практиків з питань визначення філософсько-правового феномена справедливості судового розгляду в конституційному праві. Наго­лошено, що, досліджуючи ґенезу філософсько-правового феномена справедливості в конституційному праві співвідношення справедливо­сті і права, великі мислителі мину­лого обґрунтували висновки щодо того, що категорії права і справед­ливості мають багато спільного в походженні, сутності, функціях і змістовому вираженні, водночас було б неправильним ототожню­вати ці поняття, позаяк правові норми не завжди є справедливими, а справедливість не обмежується правовою сферою. Доведено, що справедливість значною мірою зали­шається явищем моралі, соціаль­ним та етичним критерієм права.

Аргументовано, що у розумінні більшості філософів і юристів справедливість означає насампе­ред рівність і еквівалентність. Ці поняття конкретизуються в низці правил, встановлених законодав­ством, у тому числі, які регулю­ють здійснення судочинства. До таких правил належать, зокрема, норми про незалежний і неупере- джений суд, про рівне право на звернення до суду, про обов'язок сторони довести ті обставини, на які вона посилається. Визначено, що у сучасному конституційному праві вчені виходять з того, що, незважаючи на нерівність зді­бностей і можливостей людей, вони повинні мати рівні права, і справедливість полягає в тому, наскільки ефективно підтриму­ється баланс таких прав на зако­нодавчому рівні. Обґрунтовано, що Конституція України гарантує кожному рівні права на судовий захист у межах конституційного, цивільного, господарського, адміні­

стративного і кримінального судо­чинства України. Норми, що перед­бачають вирішення спорів, зокрема про поновлення порушеного права, не можуть суперечити принципу рівності всіх перед законом та судом і у зв'язку з цим обмежувати право на судовий захист. Однак зазначено, що справедливість поля­гає не тільки в рівності, але у від­повідних ситуаціях і в правильній, прогресивній нерівності. Доведено, що зміст конституційно-правового поняття справедливості зумовле­ний одночасним існуванням загаль­нолюдських цінностей і систем цінностей всередині суспільства. Вивчення справедливості як ети- ко-юридичного феномена може від­крити загальне і незмінне в погля­дах людей, усунути суб'єктивні, тимчасові і випадкові тлумачення, надати цій ідеї вагомої теоретич­ної і практичної значущості.

Біографія автора

І.   Завальнюк, Одеський окружний адміністративний суд

кандидат юридичних наук, суддя

Посилання

1. Аристотель. Етика. Київ,2003.198с.
2. Гегель. Філософія права. Київ : Наукова думка, 2000. 524 с.
3. Гертых В. Свобода и мораль¬ный закон у Фомы Аквинского. Вопросы философии. Москва : Наука, 1994. № 1. С. 87-101.
4. Бекон Ф. Твори. В 2-х т. Т. 1. Київ : Наукова думка, 2001. 590 с.
5. Конституція України : Закон України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР. URL: https: / / zakon.rada.gov.ua/laws / show/254к-96вр#Text (дата звернення: 21.05.2020).
6. Кант І. Твори. В 6 т. Київ : Наукова думка, 2007. 441 с.
7. Марк Аврелий. Москва : Новый акрополь, 1998. 224 с.
8. Платон. Держава. Київ : Наукова думка, 1971. Т. 3. Ч. 1. 656 с.
9. Руссо Ж.-Ж. Об общественном дого¬воре, или Принципы политического права. Трактаты. Москва : Наука, 1969. 703 с.
10. Спенсер Герберт. Справедливо¬сть. Санкт-Петербург : Типография A.A. Пороховщикова, 1898. 242 с.
11. Сенека Луцій Аней. Харків : Право, 2000. 688 с.
12. Тацій В., Тодика Ю. Проблеми ста¬новлення сучасного конституціоналізму в Україні. Право України. 2001. № 6. С. 3.
13. Тодика Ю.М. Конституція Укра¬їни: проблеми теорії і практики. Харків : Факт, 2000 р. 260 с.
14. Цицерон Марк Тулій. Діалоги: Про державу. Про закони. Київ : Наукова думка, 2006. 224 с.
15. Ганс Кельзен. Чисте вчення про право. Харків : Паво, 2007. 212 с.
16. Hook S. Naturalism and democracy. In Naturalism and the human spirit. New York, 2004.
Опубліковано
2021-07-05
Розділ
Статті