ДИРЕКТИВИ ЯК ДЖЕРЕЛО КРИМІНАЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ПРАВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

  • Р. Климкевич Львівського державного університету внутрішніх справ
Ключові слова: директива ЄС, кримінальне процесуальне право ЄС, імплементація, держави-члени ЄС, джерело права

Анотація

У статті досліджено одне з основних джерел кримінального процесуального права ЄС - дирек­тиви Європейського Парламенту та Ради ЄС. Зазначені різні нау­кові підходи до класифікації дже­рел права ЄС, однак найбільш при­йнятним вважаємо поділ джерел права ЄС на первинні та вторинні.

У статті проаналізовані ознаки директив як джерела кримінального процесуального права ЄС. Однією з основних ознак директив є закрі­плення у них загального результату, якого необхідно досягнути із надан­ням можливості державам-членам самостійно вибирати шляхи та способи досягнення цього резуль­тату. Окрім цього, до інших ознак директиви належить конкретний часовий ліміт для імплементації її норм, а також настання різних пра­вових наслідків у разі невиконання державою-членом цього обов'язку. До останніх слід віднести пряме застосування норм директиви після закінчення терміну, призначеного для її імплементації, та можли­вість особи посилатися на норми директиви у національних судах.

Щодо імплементації норм дирек­тиви у національне законодавство, то держави також вільні у виборі способів та методів. Це може відбу­ватися шляхом прийняття спеці­альних законів про імплементацію директиви, впровадженням нових статей у національні КПК, впро­вадженням нових статей у націо­нальне законодавство, що регулює питання співробітництва у кримі­нальних справах.

У статті перелічені всі чинні натепер директиви у сфері кри­мінального процесу. Більшість з цих директив стосуються право¬вої регламентації процесуальних прав учасників кримінального про¬вадження (зокрема, права на пере¬клад, права на інформацію, права на правову допомогу та інші), а також запровадження інструментів між¬народного співробітництва (напри¬клад, Європейського ордеру на про¬ведення розслідування). На основі проведеного аналізу ознак дирек¬тиви запропоновано власну дефіні¬цію директиви як джерела кримі¬нального процесуального права ЄС.

Біографія автора

Р. Климкевич, Львівського державного університету внутрішніх справ

викладач кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту права

Посилання

1. Bailey A.R. The EU Directive Hand¬book: Understanding the European Union Compliance Process and What it Means to You. CRC Press, 1997. 216 p.
2. Consolidated version of the Treaty on the Functioning of the European Union. OJ C 326, 26.10.2012, p. 47-390.
3. Directive (EU) 2016/1919 of the European Parliament and of the Council of
26 October 2016 on legal aid for suspects and accused persons in criminal proceedings and for requested persons in European arrest war¬rant proceedings. OJ L 297, 4.11.2016, p. 1-8.
4. Directive (EU) 2016/ 343 of the European Parliament and of the Council of 9 March 2016 on the strengthening of certain aspects of the presumption of innocence and of the right to be present at the trial in crimi¬nal proceedings. OJ L 65, 11.3.2016, p. 1-11.
5. Directive (EU) 2016/680 of the European Parliament and of the Council of
27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of per¬
Опубліковано
2021-07-05
Розділ
Статті