ПРАВО КОРИСТУВАННЯ ЧУЖОЮ ЗЕМЕЛЬНОЮ ДІЛЯНКОЮ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПОТРЕБ (ЕМФІТЕВЗИС)

  • О. Ільків Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука
Ключові слова: право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, емфітевзис, речове право, договір про емфітевзис

Анотація

У сучасних умовах реформу­вання правових конструкцій вини­кає потреба уніфікації поняття права користування чужою земель­ною ділянкою для сільськогосподар­ських потреб. У статті досліджено поняття та характерні ознаки емфітевзису, проаналізовані пере­думови та підстави виникнення такого речового права за цивіль­ним законодавством України, оха­рактеризовано право користу­вання чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) з точки зору при­належності його до речових прав на чуже майно. Автор аналізує характерні риси договору про емфі- тевзис, істотні умови для його укладення, предметний та суб'єк­тний склад цього договору. Під­креслюється така дефініція, що правам землекористувача, визначе­ним у договорі емфітевзису, корес­пондуються обов'язки власника земельної ділянки.

Уточнено ознаки способів захи­сту прав власника та користувача земельної ділянки, а саме: мета спо­собу захисту може полягати у зміні суб'єктивного права та суб'єктив­ного обов'язку суб'єктів; спрямо­ваність способу захисту зумовлена прямою залежністю між ускладнен­ням (неможливістю) задоволення інтересу однієї особи та юридично значущою поведінкою іншої особи, між якими наявний правовий зв'язок.

З’ясовано, що підставою при­пинення договірних відносин емфі- тевзису може бути вилучення земельної ділянки з мотивів сус­пільної необхідності. При цьому визначальним є правовий режим

земельної ділянки, яка є об'єктом емфітевзисних відносин. Відмова від договору або його розірвання можлива в односторонньому порядку у випадках, встановлених законом або договором. Припи­нення договірних відносин можна розглядати також як спосіб захи­сту у разі невиконання або нена­лежного виконання контрагентом своїх договірних обов'язків. Припи­нення емфітевзису зумовлене розі­рванням або відмовою від договору як підстави виникнення стосунків між власником земельної ділянки та користувачем.

Біографія автора

О. Ільків, Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука

кандидат юридичних наук, доцент,доцент кафедри цивільно-правових дисциплін

Посилання

1. Земельний кодекс України : Закон України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ. Офі¬ційний вісник України. 2001. № 46, ст. 2038.
2. Про природно-заповідний фонд Укра¬їни : Закон України від 16.06.1992 № 2456- XII.
3. Андреєва О.В. Ризик у договірних зобов’язаннях : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2015. 20 c.
4. Процьків Н.М. Правове регулю¬вання розірвання цивільно-правових дого¬ворів за цивільним законодавством Укра¬їни : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2003. 20 c.
5. Жарский А.В. Одностороннее рас¬торжение договора и отказ от исполне¬ния обязательств. Хозяйство и право. 2006. № 7. С. 124-131.
6. Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 р. № 435-IV. Офіцій¬ний вісник України. 2003. № 11. Ст. 461.
7. Про внесення змін до деяких зако¬нодавчих актів України щодо планування використання земель : Закон України від 17 червня 2020. Урядовий кур’єр. Вересень 2020. № 174.
104
Опубліковано
2021-07-05
Розділ
Статті