ПРАВО КОРИСТУВАННЯ ЧУЖОЮ ЗЕМЕЛЬНОЮ ДІЛЯНКОЮ ДЛЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПОТРЕБ (ЕМФІТЕВЗИС)
Анотація
У сучасних умовах реформування правових конструкцій виникає потреба уніфікації поняття права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб. У статті досліджено поняття та характерні ознаки емфітевзису, проаналізовані передумови та підстави виникнення такого речового права за цивільним законодавством України, охарактеризовано право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) з точки зору приналежності його до речових прав на чуже майно. Автор аналізує характерні риси договору про емфі- тевзис, істотні умови для його укладення, предметний та суб'єктний склад цього договору. Підкреслюється така дефініція, що правам землекористувача, визначеним у договорі емфітевзису, кореспондуються обов'язки власника земельної ділянки.
Уточнено ознаки способів захисту прав власника та користувача земельної ділянки, а саме: мета способу захисту може полягати у зміні суб'єктивного права та суб'єктивного обов'язку суб'єктів; спрямованість способу захисту зумовлена прямою залежністю між ускладненням (неможливістю) задоволення інтересу однієї особи та юридично значущою поведінкою іншої особи, між якими наявний правовий зв'язок.
З’ясовано, що підставою припинення договірних відносин емфі- тевзису може бути вилучення земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності. При цьому визначальним є правовий режим
земельної ділянки, яка є об'єктом емфітевзисних відносин. Відмова від договору або його розірвання можлива в односторонньому порядку у випадках, встановлених законом або договором. Припинення договірних відносин можна розглядати також як спосіб захисту у разі невиконання або неналежного виконання контрагентом своїх договірних обов'язків. Припинення емфітевзису зумовлене розірванням або відмовою від договору як підстави виникнення стосунків між власником земельної ділянки та користувачем.
Посилання
2. Про природно-заповідний фонд Укра¬їни : Закон України від 16.06.1992 № 2456- XII.
3. Андреєва О.В. Ризик у договірних зобов’язаннях : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2015. 20 c.
4. Процьків Н.М. Правове регулю¬вання розірвання цивільно-правових дого¬ворів за цивільним законодавством Укра¬їни : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2003. 20 c.
5. Жарский А.В. Одностороннее рас¬торжение договора и отказ от исполне¬ния обязательств. Хозяйство и право. 2006. № 7. С. 124-131.
6. Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 р. № 435-IV. Офіцій¬ний вісник України. 2003. № 11. Ст. 461.
7. Про внесення змін до деяких зако¬нодавчих актів України щодо планування використання земель : Закон України від 17 червня 2020. Урядовий кур’єр. Вересень 2020. № 174.
104