НАБЛИЖЕННЯ ПОНЯТЬ ЕКОЛОГО-ПРАВОВОГО ЛІМІТУВАННЯ СКИДАННЯ РЕЧОВИН ЗАКОНОДАВСТВА ЄС ТА УКРАЇНИ
Анотація
У статті досліджено еколо- го-правовий під-інститут регулювання скидання забруднювальних речовин (РСЗР) у поверхневі води європейського екологічного законодавства і здійснено його порівняння з подібним під-інститутом у законодавстві України. Наголошено, що цей елемент інституційної структури водного законодавства є найбільш дієвим щодо впливу на якість вод. Визначено, що законодавче ядро РСЗР утворюється вимогами до обмеження скидання (емісії) у воду речовин, зокрема, із точкових джерел скиду, тобто до лімі- таційного регулювання. Виявлено співвідношення поняттєво-категоріальних апаратів РСЗР у джерелах екологічного законодавства
ЄС та України. Запропоновано пріоритетні кроки наближення українських еколого-правових понять до європейських та надано зміни деяких термінологічно некоректних перекладів. Для цього в обох законодавствах визначено джерела загальних та спеціальних вимог (норм), релевантних РСЗР. Виявлено, що у законодавстві ЄС до загальних стосовно РСЗР належать чотири директиви та один регламент, а до спеціальних - чотири директиви. В українському законодавстві загальними стосовно РСЗР слід вважати два закони та шість підзаконних актів, а спеціальними - шість законів. Розглянуто поняттєвий апарат, який стосується лише загальних вимог директив ЄС та законів України, утворюється як нормами-дефіні- ціями, так і поняттями з окремих статей. Використано методику порівняльного дослідження, яка ґрунтується на системному аналізі поширення забруднювального впливу за структурою ланцюга дії емітованих речовин на склад та властивості поверхневої води. Ланцюг забруднювального впливу складається із 9 ситуаційних структурних елементів (ланок). Визначено, що найбільш важливими поняттями, які відсутні у Водному кодексі України і підлягають рецепції задля наближення, є: «пріоритетна речовина», «специфічна речовина», «комбінований підхід», «найкраща доступна техніка», «зона змішування» та «стандарт якості довкілля». Стверджується, що зона змішування у масиві води, безпосередньо прилегла до скиду забруднювальної речовини, де здійснюється найбільш значна зміна її концентрації, є об'єктом правовідносин у сфері забезпечення екологічної безпеки водокористування.
Посилання
2. Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атом¬ної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : Документ від 30 листо¬пада 2015 р. № 984-011. База даних «Зако¬нодавство України». URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text (дата звернення:28.02.2021) .
3. Додаток ХХХ до Глави 6 «Навко¬лишнє середовище» Розділу V «Еко¬
номічне і галузеве співробітництво». Урядовий портал : єдиний вебпортал органів виконавчої влади України. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/ media/ugoda-pro-sociaciyu/30_Annex.pdf (дата звернення: 28.02.2021).
4. Уберман В.І., Васьковець Л.А. Пое¬
тапне наближення українського еколо- го-правового інституту якості вод та її регулювання до законодавства Європей¬ського Союзу. Chap. in book: Legislation of EU countries: history, shortcomings and prospects for the development : Collective monograph. Frankfurt (Oder) : Izdevnieclba ‘‘Baltija Publishing", 2019. Р. 334 -354. URL: https: / / core.ac.uk/download /
pdf/304678851.pdf (дата звернення: 28.02.2021).
5. Гетьман А.П. Доктрина екологіч¬ного права та законодавства України : монографія. Харків : ТОВ «Оберіг», 2019. 336 с.
6. Шемшученко Ю.С. Проблемы гар¬монизации законодательства Украины и стран Европы / Под общ. ред. Е.Б. Кубко, В.В. Цветкова. Киев : Юринком Интер, 2003. 528 с.
7. Черкашина М.К. Правова полі¬тика Європейського Союзу у сфері охорони та раціонального викори-стання вод. Проблеми законності. 2017. Вип. 138. С. 109-117.
8. Черкашина М.К. Понятие и при¬знаки водной экосистемы как объекта экологических правоотношений. Legea §i Viafa. 2020 (344). № 8-9. С. 95-101.
9. Директива 2000/60/Є С Європей¬ського Парламенту і Ради «Про встанов¬лення рамок діяльності Співтовариства в галузі водної політики» від 23 жовтня 2000 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/994_962#Text (дата звер¬нення: 25.01.2021).
10. Суєтнов Є.П. «Екосистемізація» об’єктів екологічного права в контексті впровадження та реалізації екосистем- ного підходу. Проблеми законності. 2020. Вип. 148. С. 132-151.
11. Уберман В.І., Васьковець Л.А. Зміст та впровадження в Україні інтегро¬ваного підходу до басейнового управ¬ління водними ресурсами. Сталий розви¬ток - стан та перспективи : матеріали ІІ міжнар. наук. симпозіуму SDEV2020. 12-15 лютого 2020 р. Львів - Славське, 2020. С. 134-137.