НАБЛИЖЕННЯ ПОНЯТЬ ЕКОЛОГО-ПРАВОВОГО ЛІМІТУВАННЯ СКИДАННЯ РЕЧОВИН ЗАКОНОДАВСТВА ЄС ТА УКРАЇНИ

  • В. Уберман Науково-дослідницька установа «Український науково-дослідний інститут"
  • Л. Васьковець Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Ключові слова: екологічне зако¬нодавство ЄС, водне законодавство України, імплементація водних дирек

Анотація

У статті досліджено еколо- го-правовий під-інститут регулю­вання скидання забруднювальних речовин (РСЗР) у поверхневі води європейського екологічного законо­давства і здійснено його порівняння з подібним під-інститутом у зако­нодавстві України. Наголошено, що цей елемент інституційної струк­тури водного законодавства є най­більш дієвим щодо впливу на якість вод. Визначено, що законодавче ядро РСЗР утворюється вимогами до обмеження скидання (емісії) у воду речовин, зокрема, із точко­вих джерел скиду, тобто до лімі- таційного регулювання. Виявлено співвідношення поняттєво-кате­горіальних апаратів РСЗР у дже­релах екологічного законодавства

ЄС та України. Запропоновано прі­оритетні кроки наближення укра­їнських еколого-правових понять до європейських та надано зміни деяких термінологічно некорек­тних перекладів. Для цього в обох законодавствах визначено дже­рела загальних та спеціальних вимог (норм), релевантних РСЗР. Виявлено, що у законодавстві ЄС до загальних стосовно РСЗР нале­жать чотири директиви та один регламент, а до спеціальних - чотири директиви. В українському законодавстві загальними стосовно РСЗР слід вважати два закони та шість підзаконних актів, а спеці­альними - шість законів. Розгля­нуто поняттєвий апарат, який стосується лише загальних вимог директив ЄС та законів України, утворюється як нормами-дефіні- ціями, так і поняттями з окремих статей. Використано методику порівняльного дослідження, яка ґрунтується на системному ана­лізі поширення забруднювального впливу за структурою ланцюга дії емітованих речовин на склад та властивості поверхневої води. Ланцюг забруднювального впливу складається із 9 ситуаційних структурних елементів (ланок). Визначено, що найбільш важливими поняттями, які відсутні у Вод­ному кодексі України і підлягають рецепції задля наближення, є: «прі­оритетна речовина», «специфічна речовина», «комбінований підхід», «найкраща доступна техніка», «зона змішування» та «стандарт якості довкілля». Стверджується, що зона змішування у масиві води, безпосередньо прилегла до скиду забруднювальної речовини, де здійс­нюється найбільш значна зміна її концентрації, є об'єктом правовід­носин у сфері забезпечення еколо­гічної безпеки водокористування.

Біографії авторів

В. Уберман, Науково-дослідницька установа «Український науково-дослідний інститут"

кандидат технічних наук,провідний науковий співробітник лабораторії формування та регулювання якості вод

Л. Васьковець, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

кандидат біологічних наук,професор кафедри безпеки праці і навколишнього середовища

Посилання

1. Основні засади (стратегія) дер¬жавної екологічної політики України на період до 2030 року : затв. Законом України від 28 лютого 2019 року № 2697- VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show / 2697-19#Text (дата звер¬нення 28.02.2021).
2. Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атом¬ної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : Документ від 30 листо¬пада 2015 р. № 984-011. База даних «Зако¬нодавство України». URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text (дата звернення:28.02.2021) .
3. Додаток ХХХ до Глави 6 «Навко¬лишнє середовище» Розділу V «Еко¬
номічне і галузеве співробітництво». Урядовий портал : єдиний вебпортал органів виконавчої влади України. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/ media/ugoda-pro-sociaciyu/30_Annex.pdf (дата звернення: 28.02.2021).
4. Уберман В.І., Васьковець Л.А. Пое¬
тапне наближення українського еколо- го-правового інституту якості вод та її регулювання до законодавства Європей¬ського Союзу. Chap. in book: Legislation of EU countries: history, shortcomings and prospects for the development : Collective monograph. Frankfurt (Oder) : Izdevnieclba ‘‘Baltija Publishing", 2019. Р. 334 -354. URL: https: / / core.ac.uk/download /
pdf/304678851.pdf (дата звернення: 28.02.2021).
5. Гетьман А.П. Доктрина екологіч¬ного права та законодавства України : монографія. Харків : ТОВ «Оберіг», 2019. 336 с.
6. Шемшученко Ю.С. Проблемы гар¬монизации законодательства Украины и стран Европы / Под общ. ред. Е.Б. Кубко, В.В. Цветкова. Киев : Юринком Интер, 2003. 528 с.
7. Черкашина М.К. Правова полі¬тика Європейського Союзу у сфері охорони та раціонального викори-стання вод. Проблеми законності. 2017. Вип. 138. С. 109-117.
8. Черкашина М.К. Понятие и при¬знаки водной экосистемы как объекта экологических правоотношений. Legea §i Viafa. 2020 (344). № 8-9. С. 95-101.
9. Директива 2000/60/Є С Європей¬ського Парламенту і Ради «Про встанов¬лення рамок діяльності Співтовариства в галузі водної політики» від 23 жовтня 2000 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/994_962#Text (дата звер¬нення: 25.01.2021).
10. Суєтнов Є.П. «Екосистемізація» об’єктів екологічного права в контексті впровадження та реалізації екосистем- ного підходу. Проблеми законності. 2020. Вип. 148. С. 132-151.
11. Уберман В.І., Васьковець Л.А. Зміст та впровадження в Україні інтегро¬ваного підходу до басейнового управ¬ління водними ресурсами. Сталий розви¬ток - стан та перспективи : матеріали ІІ міжнар. наук. симпозіуму SDEV2020. 12-15 лютого 2020 р. Львів - Славське, 2020. С. 134-137.
Опубліковано
2021-07-05
Розділ
Статті