ПОНЯТТЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ СТОРІН ЗА ДОГОВОРОМ

  • І. Приленський Національний університет «Одеська юридична академія»
Ключові слова: цивільне право, цивільно-правові відносини, цивільно-правова відповідальність, договір, цивільно-правовий договір

Анотація

Статтею визначено поняття договору, що він являє собою домов­леність двох або більше сторін, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Визначено, що у разі невиконання або неналежного вико­нання сторонами обов'язку дого­вору вони підлягають цивільно-пра­вовій відповідальності.

У статті зазначається наяв­ність різних видів юридичної від­повідальності. Відзначається, що поряд з кримінальною, адміністра­тивною та дисциплінарною відпо­відальністю важливе місце посідає саме цивільна. Вона є одним зі спо­собів впливу на учасників цивільних правовідносин, що визначається межами дозволеної та необхідної поведінки.

Цивільно-правова відповідаль­ність настає за порушення договір­них зобов'язань майнового харак­теру або за заподіяння майнової чи немайнової (моральної) шкоди.

У статті акцентовано увагу на тому, що умовами цивільно-пра­вової відповідальності є: 1) про- типравність поведінки правопо­рушника (поведінка, яка порушує норму права незалежно від того, знав чи не знав правопорушник про неправомірність такої поведінки); 2) наявність негативних наслід­ків у особи, суб'єктивне право якої було порушено (шкода); 3) причин­ний зв'язок між поведінкою право­порушника та негативними наслід­ками; 4) вина правопорушника.

При цьому загальною формою відповідальності виокремлюють обов'язок боржника відшкодувати збитки кредитору, заподіяні пра­вопорушенням. Стягнення збитків можливо застосовувати незалежно від існування таких положень у договорі. Відшкодування збитків спрямовується на відновлення май­нового стану потерпілої особи, що існував до самого правопорушення та за допомогою майна такого правопорушника, а тому носить компенсаційний характер.

Біографія автора

І. Приленський, Національний університет «Одеська юридична академія»

аспірант кафедри цивільного права

Посилання

1. Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 року. Відомо¬сті Верховної Ради України. 2003. № 40-44. Ст. 356.
2. Канзафарова І.С. Теорія цивіль¬но-правової відповідальності. Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Одеса : Астропринт, 2006. 261 с.
3. Бервено С.М. Проблеми договірного права України : монографія. Київ : Юрін- ком Інтер, 2006. 392 с.
4. Гражданское право : учебник. В 2-х т. Том II. Полутом 2. Москва : Вол- терс Клувер, 2008. 842 с.
5. Боднар Т.В. Гражданско-правовая ответственность за нарушение договор¬ных обязательств: виды и формы. Альма¬нах цивилистики. Киев : Всеукраинская ассоциация издателей «Правова єдність». 2008. Вып. 1. С. 73-91.
Опубліковано
2021-07-06
Розділ
Статті