ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ ЗЛОВЖИВАННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИМИ ПРАВАМИ АДВОКАТОМ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
Анотація
Стаття присвячена з'ясуванню поняття «зловживання адвокатом процесуальних прав у кримінальному провадженні» як правового явища, яке негативно впливає на розвиток кримінального провадження, порушує (загрожує порушенням) права та/або законні інтереси інших учасників. При цьому ознаки вказаного поняття розглядаються як ті, що сформо
вані як на позитивістському, так і природно-правовому підґрунті типу праворозуміння.
Автор доходить висновку, що не всі із наявних у науковій доктрині ознаки вказаного поняття є сут- нісними за своїм змістом та дають змогу відмежувати таке від правомірних діянь. Обґрунтовується невдалість поглядів на те, що зловживання процесуальними правами є реалізацією норми права та діянням усупереч призначенню норми права. Втім автор наголошує на тому, що зловживання процесуальними правами суперечить таким принципам, як добросовісність та розумність.
У статті стверджується про необхідність відійти від наголосу на суб'єктивній стороні зловживання (умислі, необережності), а також з'ясування мети, якої намагається досягти адвокат, здійснюючи певне процесуальне право. Натомість автор вважає за необхідне сфокусуватись на наслідках таких діянь, що зумовлені зловживаннями процесуальними правами, як бар'єрами на шляху до досягнення завдань кримінального провадження.
Водночас автор доходить висновку, що не всі перешкоджання досягненню завдань кримінального провадження можуть свідчити про наявність зловживання процесуальними правами, а виключно ті, що створюють істотну перевагу інтересів особи, яка здійснює право, порівняно з іншими учасниками кримінального провадження, суспільством та державою, тобто проявляються у непропорційному перешкоджанні (загрозі перешкоджання) досягненню завдань кримінального провадження, визначених у вітчизняному кримінальному процесуальному законі.
У подальшому перспективними дослідженнями у межах окресленої тематики є класифікація зловживань, відмежування таких від суміжних понять, формування
тактичних аспектів зловживань, а також комплексу виявлення та протидії таким діянням.
Посилання
2. Bartosz Lukowiak. “Naduzycie prawa w procesie karnym”. Problemy Prawa Kar- nego, 2020, No. 30, 4, s. 149-164. DOI: https://doi.org/10.31261/PPK.2020.04.07.
3. Андреева О.И. Злоупотребление обвиняемым субъективными правами и его преодоление в ходе предваритель¬ного расследования : монография / О.И. Андреева, О.В. Желева. Нац. исслед. Том. гос. ун-т. Томск : Издательский Дом Томского государственного универси¬тета, 2019. URL: http://vital.lib.tsu.ru/ vital/access/manager/Repository/ vtls:000652823.
4. Баев О.Я. Злоупотребление пра¬вом в досудебном производстве по уго¬ловным делам / О.Я. Баев, М.О. Баев. Москва : Проспект, 2014. 209 с. URL: https:// biblioclub.ru/index.php?page= book&id=253251.
5. Білокінь Р.М. Кримінально-проце¬суальна відповідальність : монографія. Київ : Вид. центр «Кафедра», 2017. 430 с.
6. Буряковська К. Юридичні стан¬дарти, що ґрунтуються на принципі