ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ ЗЛОВЖИВАННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИМИ ПРАВАМИ АДВОКАТОМ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ

  • Н. Гарасимчук Львівський національний університетуімені Івана Франка
Ключові слова: суб’єктивне право, принципи, призначення норми права, затягування, завдання кримінального провадження

Анотація

Стаття присвячена з'ясуванню поняття «зловживання адвокатом процесуальних прав у криміналь­ному провадженні» як правового явища, яке негативно впливає на розвиток кримінального прова­дження, порушує (загрожує пору­шенням) права та/або законні інтереси інших учасників. При цьому ознаки вказаного поняття розглядаються як ті, що сформо­

вані як на позитивістському, так і природно-правовому підґрунті типу праворозуміння.

Автор доходить висновку, що не всі із наявних у науковій доктрині ознаки вказаного поняття є сут- нісними за своїм змістом та дають змогу відмежувати таке від пра­вомірних діянь. Обґрунтовується невдалість поглядів на те, що злов­живання процесуальними правами є реалізацією норми права та діянням усупереч призначенню норми права. Втім автор наголошує на тому, що зловживання процесуальними пра­вами суперечить таким принципам, як добросовісність та розумність.

У статті стверджується про необхідність відійти від наголосу на суб'єктивній стороні зловживання (умислі, необережності), а також з'ясування мети, якої намагається досягти адвокат, здійснюючи певне процесуальне право. Натомість автор вважає за необхідне сфокусу­ватись на наслідках таких діянь, що зумовлені зловживаннями проце­суальними правами, як бар'єрами на шляху до досягнення завдань кримі­нального провадження.

Водночас автор доходить вис­новку, що не всі перешкоджання досягненню завдань кримінального провадження можуть свідчити про наявність зловживання про­цесуальними правами, а виключно ті, що створюють істотну пере­вагу інтересів особи, яка здійснює право, порівняно з іншими учасни­ками кримінального провадження, суспільством та державою, тобто проявляються у непропорційному перешкоджанні (загрозі перешкод­жання) досягненню завдань кримі­нального провадження, визначених у вітчизняному кримінальному про­цесуальному законі.

У подальшому перспективними дослідженнями у межах окрес­леної тематики є класифікація зловживань, відмежування таких від суміжних понять, формування

 

тактичних аспектів зловживань, а також комплексу виявлення та протидії таким діянням.

Біографія автора

Н. Гарасимчук, Львівський національний університетуімені Івана Франка

аспірант кафедри кримінального процесу і криміналістики

Посилання

1. Cora L. Gradacja naduzycia prawa w procesie karnym (zarys teoretyczny). SP 2019. DO I: https://doi.org/10.5281/ zenodo.3246699.
2. Bartosz Lukowiak. “Naduzycie prawa w procesie karnym”. Problemy Prawa Kar- nego, 2020, No. 30, 4, s. 149-164. DOI: https://doi.org/10.31261/PPK.2020.04.07.
3. Андреева О.И. Злоупотребление обвиняемым субъективными правами и его преодоление в ходе предваритель¬ного расследования : монография / О.И. Андреева, О.В. Желева. Нац. исслед. Том. гос. ун-т. Томск : Издательский Дом Томского государственного универси¬тета, 2019. URL: http://vital.lib.tsu.ru/ vital/access/manager/Repository/ vtls:000652823.
4. Баев О.Я. Злоупотребление пра¬вом в досудебном производстве по уго¬ловным делам / О.Я. Баев, М.О. Баев. Москва : Проспект, 2014. 209 с. URL: https:// biblioclub.ru/index.php?page= book&id=253251.
5. Білокінь Р.М. Кримінально-проце¬суальна відповідальність : монографія. Київ : Вид. центр «Кафедра», 2017. 430 с.
6. Буряковська К. Юридичні стан¬дарти, що ґрунтуються на принципі
Опубліковано
2021-07-06
Розділ
Статті