АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ ЗАСОБИ ЗАХИСТУ ПУБЛІЧНОГО ІНТЕРЕСУ
Анотація
Стаття присвячена дослідженню значення узгодження державного, суспільного, приватного та індивідуального інтересів у різних сферах суспільного життя у контексті розвитку України як правової і демократичної держави. Обґрунтовано, що найчастіше стикування цих інтересів відбувається у формі конфліктного протистояння зацікавлених сторін, оскільки вони відстоюють взаємозаперечувальні інтереси в певних суспільних відносинах у площинах «публічний - приватний», «публічний - суспільний» чи «публічний - державний». Запропоновані способи правового розв’язання конфлікту, що обґрунтовують необхідність вирішення питання захисту публічного інтересу як способу задоволення інтересів, прав, дотримання обов’язків усіма зацікавленими сторонами та суспільством загалом. Отже, доведено, що питання співвідношення публічного і приватного інтересів у різних видах суспільних відносин постає особливо актуальним у час, коли правова система України перебудовується на максимальне узгоджене врахування інтересів усіх сторін цих відносин та їх відображення в історичному розвитку і процесі становлення правової системи демократичної держави. В межах правової практики наголошено на важливості правової організації захисту публічного інтересу всіх учасників суспільних відносин, зокрема й правовідносин, спонукає державу до необхідності врегулювання та адміністративно-право
вого забезпечення цього важливого сегмента системи права в Україні. Значна частина правового врегулювання питань захисту публічного інтересу належить до сфери адміністративного права.
У контексті проведеного дослідження з’ясовано, що принципи верховенства права й визначення людини як найвищої соціальної цінності у суспільстві закріплені в Конституції України, визначення шляху розвитку України як соціальної держави стало підґрунтям для перегляду правових доктрин і механізмів захисту інтересів членів суспільства. У цьому розумінні публічний інтерес виступає як спосіб задоволення різних суспільних потреб: і публічних, і приватних, що сприяє виникненню, розвитку та еволюції суспільних відносин, важливих для всього суспільства. Сторони, що впливають на формування публічного інтересу, можуть мати різний правовий статус, тобто сукупність прав та обов’язків, що впливатиме на різні аспекти забезпечення функціонування та реалізації цього публічного інтересу. Врешті обґрунтовано тезу, відповідно до якої у зв’язку з нормативною невизначеністю категорії «публічний інтерес» в адміністративному праві немає дієвих механізмів його реалізації й захисту, що унеможливлює здійснення функції участі громадськості в ухваленні управлінських рішень та контролі за їх виконанням.
Посилання
2. Кармаліта В.М. Приватний і публічний інтерес у системі податкових правовідносин : монографія. Хмельниць¬кий : ФОП Мельник А.А., 2019. 328 с.
3. Ра'їмов Р.І. Забезпечення публіч¬ного інтересу як принцип адміністра-тивно-правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій. Вісник Південного регіонального центру Націо-нальної академії правових наук України. Адміністративне право та процес, фінансове право, інформаційне право. 2019. № 19. С. 115-122.
4. Савченко С.В. Співвідношення приватних і публічних інтересів: досвід України. Форум права. 2013. №3. С. 520-528. URL: http:/ /nbuv.gov.ua/ UJRN/FP_index.htm_2013_3_87.
5. Гетманцев Д.О. Щодо забезпечення публічного інтересу для фінансового права. Часопис Київського університету права. 2011. № 4. С. 150-153.
6. Банчук О. Публічне і приватне право: історія українських вчень та сучасність. Київ : Конус-Ю, 2008. 184 с.
7. Нечай А.А. Актуальні питання фінансового права: правові основи публіч¬
них накопичувальних фондів : моногра¬фія. Чернівці : Рута, 2004. 376 с.
8. Білінський Д. Публічний інте¬рес як вихідна засада структурування фінансової системи. Вісник Національної академії правових наук України. 2013. № 3 (74). С. 157-162.
9. Бліхар М.М. Public administration and management: modern scientific discussions : колективна монографія. Riga : Izdevnieciba “Baltija Publishing”, 2020. 300 c.
10. Вінник О.М. Теоретичні аспекти правового забезпечення реалізації публіч-них і приватних інтересів у господар¬ських товариствах : дис. ... д-ра юрид. наук. Київ, 2004.
11. Чепис О.І. Значення приватних та публічних інтересів для формування цивільного права. Науковий вісник Ужго-родського університету. Сер. «Право». 2010. Вип. 13. С. 261-265.
12. Калюжний Р.А. Публічний інтерес
у адміністративному праві. Національна академія внутрішніх справ України. URL: https:/ / er.nau.edu.ua/bitstream/
NAU/26547/1/.
13. Кубко А.Є. Засоби реалізації публічних інтересів у цивільному праві України: деякі методологічні аспекти. Часопис Київського університету права. 2010. № 3. С. 170-174. URL: http:/ / kul.kiev.ua/ images/ chasop/2010_3/170.pdf.