АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ ЗАСОБИ ЗАХИСТУ ПУБЛІЧНОГО ІНТЕРЕСУ

  • М. Бліхар Національний університет «Львівська політехніка»
Ключові слова: адміністративні правовідносини, публічний інтерес, публічне управління, публічна адміні¬страція, державне управління, вико¬навча влада

Анотація

 

 

 

Стаття присвячена дослідженню значення узгодження державного, суспільного, приватного та індиві­дуального інтересів у різних сферах суспільного життя у контексті роз­витку України як правової і демо­кратичної держави. Обґрунтовано, що найчастіше стикування цих інтересів відбувається у формі кон­фліктного протистояння зацікавле­них сторін, оскільки вони відстою­ють взаємозаперечувальні інтереси в певних суспільних відносинах у площинах «публічний - приватний», «публічний - суспільний» чи «публіч­ний - державний». Запропоновані способи правового розв’язання кон­флікту, що обґрунтовують необхід­ність вирішення питання захисту публічного інтересу як способу задо­волення інтересів, прав, дотримання обов’язків усіма зацікавленими сто­ронами та суспільством загалом. Отже, доведено, що питання спів­відношення публічного і приватного інтересів у різних видах суспільних відносин постає особливо актуаль­ним у час, коли правова система України перебудовується на макси­мальне узгоджене врахування інте­ресів усіх сторін цих відносин та їх відображення в історичному роз­витку і процесі становлення право­вої системи демократичної держави. В межах правової практики наголо­шено на важливості правової орга­нізації захисту публічного інтересу всіх учасників суспільних відносин, зокрема й правовідносин, спонукає державу до необхідності врегулю­вання та адміністративно-право­

вого забезпечення цього важливого сегмента системи права в Україні. Значна частина правового врегулю­вання питань захисту публічного інтересу належить до сфери адміні­стративного права.

У контексті проведеного дослі­дження з’ясовано, що принципи верховенства права й визначення людини як найвищої соціальної цін­ності у суспільстві закріплені в Конституції України, визначення шляху розвитку України як соці­альної держави стало підґрунтям для перегляду правових доктрин і механізмів захисту інтересів чле­нів суспільства. У цьому розумінні публічний інтерес виступає як спо­сіб задоволення різних суспільних потреб: і публічних, і приватних, що сприяє виникненню, розвитку та еволюції суспільних відносин, важливих для всього суспільства. Сторони, що впливають на форму­вання публічного інтересу, можуть мати різний правовий статус, тобто сукупність прав та обов’яз­ків, що впливатиме на різні аспекти забезпечення функціонування та реалізації цього публічного інте­ресу. Врешті обґрунтовано тезу, відповідно до якої у зв’язку з норма­тивною невизначеністю категорії «публічний інтерес» в адміністра­тивному праві немає дієвих меха­нізмів його реалізації й захисту, що унеможливлює здійснення функції участі громадськості в ухваленні управлінських рішень та контролі за їх виконанням.

Біографія автора

М. Бліхар, Національний університет «Львівська політехніка»

доктор юридичних наук, доцент,
професор кафедри адміністративного та інформаційного права
Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти

Посилання

1. Адміністративне право України : навчальний посібник. Т. 1: Загальне адмі-ністративне право / В.В. Галунько, В.І. Курило, С.О. Короєд та ін. ; за ред. В.В. Галунька. Київ : Ін-т публічного права, 2015. 180 с.
2. Кармаліта В.М. Приватний і публічний інтерес у системі податкових правовідносин : монографія. Хмельниць¬кий : ФОП Мельник А.А., 2019. 328 с.
3. Ра'їмов Р.І. Забезпечення публіч¬ного інтересу як принцип адміністра-тивно-правового регулювання діяльності суб’єктів природних монополій. Вісник Південного регіонального центру Націо-нальної академії правових наук України. Адміністративне право та процес, фінансове право, інформаційне право. 2019. № 19. С. 115-122.
4. Савченко С.В. Співвідношення приватних і публічних інтересів: досвід України. Форум права. 2013. №3. С. 520-528. URL: http:/ /nbuv.gov.ua/ UJRN/FP_index.htm_2013_3_87.
5. Гетманцев Д.О. Щодо забезпечення публічного інтересу для фінансового права. Часопис Київського університету права. 2011. № 4. С. 150-153.
6. Банчук О. Публічне і приватне право: історія українських вчень та сучасність. Київ : Конус-Ю, 2008. 184 с.
7. Нечай А.А. Актуальні питання фінансового права: правові основи публіч¬
них накопичувальних фондів : моногра¬фія. Чернівці : Рута, 2004. 376 с.
8. Білінський Д. Публічний інте¬рес як вихідна засада структурування фінансової системи. Вісник Національної академії правових наук України. 2013. № 3 (74). С. 157-162.
9. Бліхар М.М. Public administration and management: modern scientific discussions : колективна монографія. Riga : Izdevnieciba “Baltija Publishing”, 2020. 300 c.
10. Вінник О.М. Теоретичні аспекти правового забезпечення реалізації публіч-них і приватних інтересів у господар¬ських товариствах : дис. ... д-ра юрид. наук. Київ, 2004.
11. Чепис О.І. Значення приватних та публічних інтересів для формування цивільного права. Науковий вісник Ужго-родського університету. Сер. «Право». 2010. Вип. 13. С. 261-265.
12. Калюжний Р.А. Публічний інтерес
у адміністративному праві. Національна академія внутрішніх справ України. URL: https:/ / er.nau.edu.ua/bitstream/
NAU/26547/1/.
13. Кубко А.Є. Засоби реалізації публічних інтересів у цивільному праві України: деякі методологічні аспекти. Часопис Київського університету права. 2010. № 3. С. 170-174. URL: http:/ / kul.kiev.ua/ images/ chasop/2010_3/170.pdf.
Опубліковано
2021-09-09
Розділ
Статті