ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ
Анотація
У статті досліджено основи правового регулювання міжнародного співробітництва під час кримінального провадження. Акцентовано на тому, що масштаби міжнародного співробітництва визначаються потребами реалізації основних завдань кримінального провадження. Відповідно до вимог КПК України, у провадженнях про злочини транснаціонального характеру без такої співпраці неможливо забезпечити перелічені нижче дії:
збирання доказів які перебувають за кордоном
здійснення кримінального переслідування
охорону прав і свобод людини та громадянина у кримінальному провадженні
відшкодування завданих збитків
конфіскації майна.
Перераховані кримінальні процесуальні функції реалізуються тією чи іншою мірою органами досудового розслідування, прокуратури й суду під час досудового провадження та судового розгляду, тобто у кримінальному процесі.
Зазначено, що норми міжнародних договорів, кримінального та кримінального процесуального законодавства прямо вказують на необхідність міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, без якого в кримінальних справах будь-якої категорії можливість призначення покарання є малоймовірною.
Визначено, що належна регламентація в національному кримнальному процесуальному законодавстві правил міжнародного співробітництва при розслідуванні злочинів будь-якої категорії перед-бачає, перш за все, необхідність визначення предмета правового регулювання та на цій основі –його поняття, без чого неможливо як на теоретичному, так і на прикладному рівні встановити межі, принципи та порядок такого співробітництва. Зазначено, що предмет правового регулювання є складною багатоаспектною категорією, до структури якої входять такі елементи, як:
а) суб’єкти;
б) поведінка, вчинки та дії суб’єктів;
в) об’єкти навколишнього середовища, з приводу яких суб’єкти вступають у взаємовідносини один з одним;
г) соціальні факти (події, обставини) – причини виникнення або припинення відносин.
Надано авторське визначення міжнародного співробітництва під час кримінального провадження.