Подолання правових колізій – пріоритетне завдання сучасної юридичної науки

  • О. Іванченко Національний університет «Одеська юридична академія»
Ключові слова: колізійні норми права, колізійне право, юридична колізія, норми права, спеціалізовані норми права

Анотація

У статті на основі системного підходу до виявлення та оцінювання колізій у законодавстві України, колізій між нормами міжнародного права та нормами національного права, у встановленні колізійної норми, що визначає право якої держави підлягає застосуванню до правовідносин з іноземним елементом, здійснено спробу теоретичних узагальнень і практичних рекомендацій з їх усунення. Зроблено висновок, що колізійні норми – це необхідний елемент у механізмі правового регулювання, який забезпечує справедливе вирішення різних видів юридичних колізій на засадах верховенства права та законності. У зв’язку із реформуванням законодавства та збільшенням кількості прийнятих нормативних правових актів юридичні колізії виникають дедалі частіше. Колізійні норми виконують функцію щодо визначення пріоритетної норми у разі виникнення колізій між правовими нормами, що регулюють однорідні або схожі правовідносини. Оновлене процесуальне
законодавство України має спростити процедуру вирішення колізій.

Біографія автора

О. Іванченко, Національний університет «Одеська юридична академія»

кандидат юридичних наук, доцент кафедри загальнотеоретичної юриспруденції

Посилання

Лилак Д.Д. Проблеми колізій у законодавстві України (теорія і практика): автореф. дис. ... канд. юрид. наук: спец. 12.00.01. К., 2004. 20 с.

Майстренко О.В. Теоретико-правові аспекти колізій у законодавстві України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: спец. 12.00.01. Х., 2008. 20 с.

Тихомиров Ю.А. Развитие теории конституционного права. Государство и право. 1998. № 7. С. 9–16.

Кельзен Г. Чисте правознавство. К.: «Юніверс», 2004. 496 с.

Луць Л.А. Європейські міждержавні правові системи та проблеми інтеграції з ними правової системи України (теоретичні аспекти): монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. 304 с.

Волошин Ю.О. Конституційно-правове забезпечення європейської міждержавної інтеграції: теоретико-методологічні аспекти: монографія. К.: Логос, 2010. 428 с.

Конституція України: прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 147.

Козюбра М.І. Співвідношення національних і міжнародних правових систем. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NaUKMAun_2016_181_3/

Подолання правових колізій і прогалин – пріоритет моніторингової діяльності Інституту законодавства

Верховної Ради України. URL: http://instzak.rada.gov.ua/instzak/control/uk/

publish/article?art_id=45127&cat_id=45024/

Громовой О.В. Чи потрібен у суді експерт з питань права, як пропонується в проектах процесуальних кодексів? URL:

http://sud.ua/ru/news/blog/106122-chipotriben-u-sudi-ekspert-z-pitan-prava-yakproponuyetsya-v-proektakh-protsesualnikhkodeksiv.

Про міжнародне приватне право: Закон України від 23 червня 2005 р. Відомості Верховної Ради України. 2005. № 32. Ст. 422.

Опубліковано
2019-11-29
Розділ
Статті