Права людини в глобалізованому світі

універсалізм чи релятивізм?

  • O. Дашковська Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого
Ключові слова: права людини, правові цінності, універсальність, релятивність, міжнародні стандарти прав людини

Анотація

Процеси світової глобалізації відчутно позначаються на усіх сферах життєдіяльності суспільства, зокрема, на реалізації прав людини, що супроводжується на регіональному рівні окремими колізіями. В  багатьох випадках межі реалізації  прав людини обумовлені певними  соціокультурними особливостями  та усталеними звичаями, які не відповідають загально цивілізаційним цінностям та перешкоджають впровадженню міжнародних стандартів  прав людини в національні правові  системи. Універсальний характер прав людини, закріплений у п. 5 Віденської декларації та Програмі дій з прав людини (1993), передбачає, що  усі права людини є універсальними, неподільними, взаємозалежними і взаємопов’язаними. Міжнародне співтовариство повинно ставитися до прав людини, враховуючи процеси глобалізації, на справедливій і  рівній основі, з однаковим підходом і увагою. Хоча значення національної і регіональної специфіки і різних історичних, релігійних і культурних цінностей, правових традицій необхідно мати на увазі, в той же час, держави, незалежно від їх політичних, економічних і культурних систем, мають обов’язок заохочувати і захищати усі права людини та основні свободи.
У цьому твердженні виражені позиції, що є істотними при розгляді ситуації щодо реалізації прав людини на регіональному рівні. По-перше, визнання прав людини в якості універсальних для міжнародного співтовариства означає їх глобальний характер. І по-друге, незалежно від їх політичних, економічних і культурних систем, держави зобов’язані заохочувати і захищати усі права і свободи людини. Міжнародні стандарти покликані скасувати відмінності щодо реалізації прав і свобод людини, які проявляються  на глобальному і національному рівнях, стверджувати їх універсальний  характер. Прихильність до традиційних  духовних цінностей не можна ігнорувати в умовах сучасності, оскільки соціокультурна багатоманітність має величезний вплив на впровадження міжнародних стандартів прав людини в різні цивілізаційні простори. Права людини, які притаманні  усім країнам і народам завдяки своїм природним властивостям, визнані  у міжнародних документах як такі, що не підлягають жодним обмеженням і відхиленням, на регіональному рівні відрізняються у своїх підходах. На практиці це призводить до їх обмежень і подекуди порушень, що потребує реагування з боку міжнародної спільноти.

Біографія автора

O. Дашковська, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого

доктор юридичних наук, професор, професор кафедри теорії та філософії права

Посилання

Kausikan B. Asia's Different Standards // Foreign Policy.1993. No.92. P. 39-40.

Международное право прав человека [Текст]: Учеб. пособие / А. Х. Саидов. – Москва: Академический правовой университет, 2002. – 198 с.

Лимэй Ю. Законодательство КНР и Пакты о правах человека // Юрист-международник. 2004. No 1. С. 52–55.

Шуміло І. А. Міжнародна система захисту прав людини: навчальний посіб-ник / І. А. Шуміло. – Київ: ФОП Голембовська О.О. – 168 с.

Коллонтай В. Эволюция западных концепций глобализации // Мировая экономика и международные отношения. 2002. No 1. С. 24–30.

Панарин А. Искушение глобализмом. М.: ЭКСМО-Пресс., 2002. – 461 с.

Международные акты о правах человека. Сборник документов/ Сост. и вступ. ст.: Карташкин В.А., Лукашева Е.А. – М.: Норма, Инфра-М, 1998. – 784 c.

Бехруз Х. Універсалізм і релятивізм цінностей у контексті діалогу правових культур // Філософія права і загальна теорія права. 2012. No 2 – С.128-138.

Максимов С. Права человека: универсальность и культурное многообразие // Право Украины. – 2011. – No 5–6 – С.24-31.

Небезпечна традиційна практика, що шкідливо відображається на здоров’ї жінок і дітей. Виклад фактів/ Харківська правозахисна група; – Харків, 2004. – 52 с.

Жебровська К. А. Правові цінності у взаємодії правових систем[Текст]: Дис. ... канд. юрид. наук. Одеса, 2017. – 222 с.

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті