Актуальні проблеми права інтелектуальної власності в Україні

конституційно-правовий контекст

  • А. Крусян Київський інститут інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія»
Ключові слова: Конституція України, інтелектуальна власність, право інтелектуальної власності, юридико-правовий механізм захисту прав інтелектуальної власності, законодавство у сфері інтелектуальної власності, Вищий суд з питань інтелектуальної власності

Анотація

Стаття присвячена конституційно-правовому аналізу актуальних проблем права інтелектуальної власності в Україні. Обґрунтовано, що право інтелектуальної власності  в суб’єктивному сенсі можна розглядати як конституційно визначене та гарантоване державою право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. За своєю юридичною природою право інтелектуальної власності є конституційним (основним) правом людини.
Визначені конституційні основи права інтелектуальної власності та аргументовані пропозиції щодо їх удосконалення через внесення відповідних змін до Конституції України.  Зокрема, аргументується, що, відповідно до міжнародних стандартів у сфері права інтелектуальної власності та спрямованості конституційно-правових перетворень в сучасній  Україні на утвердження та забезпечення конституційно-правової свободи людини, необхідним є внесення змін до статей 41 та 54 Конституції України. Зазначено, що юридико-правовий механізм захисту прав інтелектуальної власності в України, який складається з нормативної та інституціональної частин, потребує свого суттєвого покращення.
Адже, незважаючи на певні досягнення у сфері законодавчого забезпечення правової охорони інтелектуальної власності, недосконалість законодавства у цій сфері є одним  із найголовніших факторів, що перешкоджають створенню в Україні ефективного механізму (його нормативної частини) захисту прав інтелектуальної власності.  Акцентована увага на тому, що важливе місце у механізмі захисту права інтелектуальної власності займають органи судової влади. У сучасних умовах значними інноваціями у цьому напрямку є запровадження в Україні інституту конституційної скарги та створення
спеціалізованого суду, що має посилити механізм судового захисту прав інтелектуальної власності.
Визначені недоліки щодо утворення, формування та функціонування Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Проаналізовані шляхи вирішення проблем щодо інституціональної частини механізму захисту інтелектуальної власності, зокрема, які  пов’язані з запровадженням єдиного спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності.

Біографія автора

А. Крусян, Київський інститут інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія»

доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України, завідувач кафедри конституційного, адміністративного та міжнародного права

Посилання

Саглаєва Н. О. Конституційні основи права інтелектуальної власності України. Актуальні проблеми держави і права: збірник наукових праць. 2011. Вип. 58. С. 450-456.

Яшарова М. М., Матат А. В. Конституційно-правовий аналіз права інтелектуальної власності в Україні. Часопис Київського університету права. 2015. No.1. С. 213-216.

Бабенко В. А., Хлівецька М. О. Національна інноваційна система та захист прав інтелектуальної власності України в контексті міжнародних рейтингів. Економічний простір. 2018. No136. С. 86-98.

International property rights index 2018. URL: https://www.internationalprop ertyrightsindex.org/country/ukraine (дата звернення: 10.06.2019).

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: http://zakon.rada.gov.ua

Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : Закон України від 16 вересня 2014 р. Відомості Верховної Ради України. 2014. No 40. Ст. 2021.

Кадєтова О. В. Угода про асоціацію України з Європейським Союзом в системі джерел права інтелектуальної власності: цивільно-правовий аспект. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (доктора філософії) за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право (081 – Право). Університет Короля Данила, Івано-Франківськ, 2018. 279 с.

Законодавство України: інформаційно-пошукова система. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws.

Про власність: Закон України від 7 лютого 1991 р. (Закон втратив чинність). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/697-12.

Про державну підтримку кінематографії в Україні: Закон України від 23 березня 2017 р. Відомості Верховної Ради України. 2017. No 20. Ст. 240.

Крусян А.Р. Актуальні питання сучасної практики впровадження конституційної скарги в Україні: теоретико-праксеологічний аналіз. Юридичний вісник. 2019. No 2. С. 13-21.

Кодинець А. Захист прав інтелектуальної власності в умовах впровадження судової реформи. Цивільне право і процес. 2018. No 3. С. 9-13.

Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 02 червня 2016 р. Відомості Верховної Ради України. 1991. No 31. Ст.545.

Про утворення Вищого суду з питань інтелектуальної власності: Указ Президента України No 299/2017 від 29 вересня 2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/299/2017.

Господарський процесуальний кодекс України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 р.) URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12.

Крусян Р.А. Реформування системи судоустрою України: досвід, сучасність, тенденції: дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Національний університет «Одеська юри-

дична академія». Одеса, 2018. 241 с.

Кодинець А. Захист прав інтелектуальної власності в умовах впровадження судової реформи. Цивільне право і процес. 2018. No 3. С. 9-13.

Офіційний веб-сайт Вищої кваліфікаційної комісії суддів. URL: https:// vkksu.gov.ua/ua/konkurs-do-wierchownogo-sudu/konkurs-do-wishtchogo-sudu-z-pitan-intieliektualnoi-wlasnosti.

Про схвалення Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 червня 2016 р. URL: https://zakon.

rada.gov.ua/laws/show/402-2016-р.

Про утворення Ради з питань інтелектуальної власності: Постанова Кабінету Міністрів України No 90 від 07 лютого 2018 р. URL: www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-utvorennya-radi-z-pitan-intelektualnoyi-

vlasnosti.

Див.: Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні : матеріали ХІ Міжнародного бізнесфоруму (Київ, 22 березня 2018 р.) / відп. ред. А.А. Мазаракі. Київ : Київ. нац. торг.-екон.

ун-т, 2018. 200 с.

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті