Актуальні проблеми права інтелектуальної власності в Україні
конституційно-правовий контекст
Анотація
Стаття присвячена конституційно-правовому аналізу актуальних проблем права інтелектуальної власності в Україні. Обґрунтовано, що право інтелектуальної власності в суб’єктивному сенсі можна розглядати як конституційно визначене та гарантоване державою право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. За своєю юридичною природою право інтелектуальної власності є конституційним (основним) правом людини.
Визначені конституційні основи права інтелектуальної власності та аргументовані пропозиції щодо їх удосконалення через внесення відповідних змін до Конституції України. Зокрема, аргументується, що, відповідно до міжнародних стандартів у сфері права інтелектуальної власності та спрямованості конституційно-правових перетворень в сучасній Україні на утвердження та забезпечення конституційно-правової свободи людини, необхідним є внесення змін до статей 41 та 54 Конституції України. Зазначено, що юридико-правовий механізм захисту прав інтелектуальної власності в України, який складається з нормативної та інституціональної частин, потребує свого суттєвого покращення.
Адже, незважаючи на певні досягнення у сфері законодавчого забезпечення правової охорони інтелектуальної власності, недосконалість законодавства у цій сфері є одним із найголовніших факторів, що перешкоджають створенню в Україні ефективного механізму (його нормативної частини) захисту прав інтелектуальної власності. Акцентована увага на тому, що важливе місце у механізмі захисту права інтелектуальної власності займають органи судової влади. У сучасних умовах значними інноваціями у цьому напрямку є запровадження в Україні інституту конституційної скарги та створення
спеціалізованого суду, що має посилити механізм судового захисту прав інтелектуальної власності.
Визначені недоліки щодо утворення, формування та функціонування Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Проаналізовані шляхи вирішення проблем щодо інституціональної частини механізму захисту інтелектуальної власності, зокрема, які пов’язані з запровадженням єдиного спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності.
Посилання
Саглаєва Н. О. Конституційні основи права інтелектуальної власності України. Актуальні проблеми держави і права: збірник наукових праць. 2011. Вип. 58. С. 450-456.
Яшарова М. М., Матат А. В. Конституційно-правовий аналіз права інтелектуальної власності в Україні. Часопис Київського університету права. 2015. No.1. С. 213-216.
Бабенко В. А., Хлівецька М. О. Національна інноваційна система та захист прав інтелектуальної власності України в контексті міжнародних рейтингів. Економічний простір. 2018. No136. С. 86-98.
International property rights index 2018. URL: https://www.internationalprop ertyrightsindex.org/country/ukraine (дата звернення: 10.06.2019).
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: http://zakon.rada.gov.ua
Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : Закон України від 16 вересня 2014 р. Відомості Верховної Ради України. 2014. No 40. Ст. 2021.
Кадєтова О. В. Угода про асоціацію України з Європейським Союзом в системі джерел права інтелектуальної власності: цивільно-правовий аспект. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (доктора філософії) за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право (081 – Право). Університет Короля Данила, Івано-Франківськ, 2018. 279 с.
Законодавство України: інформаційно-пошукова система. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws.
Про власність: Закон України від 7 лютого 1991 р. (Закон втратив чинність). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/697-12.
Про державну підтримку кінематографії в Україні: Закон України від 23 березня 2017 р. Відомості Верховної Ради України. 2017. No 20. Ст. 240.
Крусян А.Р. Актуальні питання сучасної практики впровадження конституційної скарги в Україні: теоретико-праксеологічний аналіз. Юридичний вісник. 2019. No 2. С. 13-21.
Кодинець А. Захист прав інтелектуальної власності в умовах впровадження судової реформи. Цивільне право і процес. 2018. No 3. С. 9-13.
Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 02 червня 2016 р. Відомості Верховної Ради України. 1991. No 31. Ст.545.
Про утворення Вищого суду з питань інтелектуальної власності: Указ Президента України No 299/2017 від 29 вересня 2017 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/299/2017.
Господарський процесуальний кодекс України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 р.) URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12.
Крусян Р.А. Реформування системи судоустрою України: досвід, сучасність, тенденції: дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Національний університет «Одеська юри-
дична академія». Одеса, 2018. 241 с.
Кодинець А. Захист прав інтелектуальної власності в умовах впровадження судової реформи. Цивільне право і процес. 2018. No 3. С. 9-13.
Офіційний веб-сайт Вищої кваліфікаційної комісії суддів. URL: https:// vkksu.gov.ua/ua/konkurs-do-wierchownogo-sudu/konkurs-do-wishtchogo-sudu-z-pitan-intieliektualnoi-wlasnosti.
Про схвалення Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 червня 2016 р. URL: https://zakon.
rada.gov.ua/laws/show/402-2016-р.
Про утворення Ради з питань інтелектуальної власності: Постанова Кабінету Міністрів України No 90 від 07 лютого 2018 р. URL: www.kmu.gov.ua/ua/npas/pro-utvorennya-radi-z-pitan-intelektualnoyi-
vlasnosti.
Див.: Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні : матеріали ХІ Міжнародного бізнесфоруму (Київ, 22 березня 2018 р.) / відп. ред. А.А. Мазаракі. Київ : Київ. нац. торг.-екон.
ун-т, 2018. 200 с.