Система місцевого самоврядування в пострадянських державах

  • Ю. Бальцій Національний університет «Одеська юридична академія»
Ключові слова: голова, виконавчий орган, представницький орган, система місцевого самоврядування, конституція

Анотація

У статті досліджено системи місцевого самоврядування в пострадянських державах. Побудова демократичної правової держави передбачає створення ефективної децентралізованої системи публічної влади, яка ґрунтувалася б на верховенстві волі народу та пріори- теті людини як найвищої соціальної цінності. Однак, зазначені завдання неможливо реалізувати без розбудови повноцінної системи місцевого самоврядування. Зазначено, що Україна взяла курс на вступ до Європейського Союзу, що зумовило необхідність приведення національного законодавства до рівня європейських та світових правових стандартів. Крім того, саме сьогодні особливо гостро постало питання в якому саме напрямку буде розвиватися місцеве самоврядування в пострадянських державах, чи зможе цей інститут вирішити задачі, які на нього покладаються і які проблеми необхідно вирішити для сприятливого розвитку системи місцевого самоврядування. Визначено, що ратифікація тако- го найважливішого документу, як Європейська хартія місцевого самоврядування Україною визначила нові принципи організації та функціонування всієї системи місцевого самоврядування, а також запровадила новітні демократичні напрямки її вдосконалення та дієвого реформу- вання в умовах побудови правової демократичної держави, але, незважаючи на значний обсяг норматив- но-правових документів, які регла- ментують процеси становлення та розвитку системи місцевого самоврядування, дослідження сучасного стану місцевої демократії показують низький рівень ефективності діючої в Україні системи місцевого самоврядування. Визначено, що система місцевого самоврядування кожної окремої пострадянської держави функціонує в межах певної політичної культури і традицій, особливості її обумовлені багатьма, інколи непомітними, чинниками, пов’язаними з оточуючим соціально-політичним середовищем, тому, неможливо дати однозначну оцінку тієї чи іншої системи місцевого самоврядування навіть у межах характерного для неї політико-адміністративного контексту; ще важче визначити, як вона буде діяти та функціонувати в разі її перенесення та запровадження в нашій державі. Наголошено на необхідність застосування позивного досвіду пострадянських держав в сфері місцевого самоврядування в створенні якісної системи місцевого самоврядування України.

Біографія автора

Ю. Бальцій, Національний університет «Одеська юридична академія»

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри конституційного права

Посилання

Європейська Хартія про місцеве само- врядування // Місцеве самоврядування. –1997. – No 1-2. – С. 90-94.

Кодекс о местном самоуправлении // https://matsne.gov.ge/ru/document/ download/2244429/4/ru/pdf.

Бальцій Ю. Ю. Проект Муніципального кодексу України / Огляд підготовлено М. Орзіх // Юридичний вісник. – No 2. – 2001. – С. 112-113.

Конституция Эстонской Республики [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.eesti.ee/rus/temy/grazhdanin/riik/pohiseadus.

Конституция Республики Беларусь // http://www.pravo.by/pravovaya-informatsiya/normativnye-dokumenty/konstitutsiya-respubliki-belarus/.

Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации: Федеральный закон от 6 октября 2003 года No 131-ФЗ [Електронний ресурс] –

Режим доступу: http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_44571

Конституція Республіки Молдова [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://lex.justice.md/viewdoc.

php?id=311496〈=2.

Конституція України: Прийнята на V сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – No 30. – Ст. 141.

Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21 травня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – No 24. – Ст. 170.

Опубліковано
2020-02-04
Розділ
Статті