До питання правового статусу державного виконавця

  • Н. Сергієнко Київський університет імені Бориса Грінченка
Ключові слова: правовий статус, державний виконавець, права, обов’язки

Анотація

У науковій статті розглянута проблематика правового статусу державного виконавця. Здійснено ана- ліз приписів чинних нормативно-правових актів, які визначають права та обов’язки державних виконавців. Будучи суб’єктом виконавчого процесу, державний виконавець реалізує в цій юрисдикційній діяльності свої процесуальні права та обов’язки. Однак, водночас, державний виконавець є суб’єктом владних повноважень, тому має діяти у відповідності з законом. У цьому ж контексті виявляється законність як один з принципів виконавчого провадження. Своєчасне, повне та неупереджене виконання рішення – завдання державного виконавця в ході виконавчого провадження. У зв’язку з наведеним постає необхідність у розумному розсуді державного виконавця у виконавчому провадженні – можливості обирати, яке право слід реалізовувати для досягнення завдання виконавчого провадження – своєчасного, повного та неупередженого виконання рішення. На думку автора, розумний розсуд це спеціальна прерогатива державного виконавця з одного боку, а з іншого боку – це частина відповідальності державного виконавця. Виконавче провадження здійснюється на певних принципах (див. ст. 2 Закону України «Про вико- навче провадження»). Законність та диспозитивність серед них. На думку автора, законність та диспозитивність як деякі принципи виконавчого провадження не протидіють одне одному, а доповнюють один одного. Вони різні, але вони взаємопосилюючі, існують в специфічній єдності. Вони виявляються і у діяльності державного виконавця. Державний виконавець водночас має діяти виключно на підставі закону (тому що він є суб’єктом владних повноважень), однак, при прийнятті рішень має керуватись і розумним розсудом – не буває однакових життєвих ситуацій, тому й однакової формули як діяти немає. У статті зроблено висновок, що права та обов’язки державного виконавця перебувають в єдності, що є необхідним для примусового виконання рішення. Подальші наукові розробки теми статусу державного виконавця видаються перспективними, оскільки різноманітність наукових думок вдосконалює науку і дає більш повні від- повіді на питання практики.

Біографія автора

Н. Сергієнко, Київський університет імені Бориса Грінченка

кандидат юридичних наук, старший викладач кафедри публічного та приватного права

Посилання

Мала енциклопедія теорії держави і права / За заг.ред. Ю. Л. Бошицького. К. : видавництво Європейського університету. 2010. 368 с.

Панчишин А. В. Поняття, ознаки та структура категорії «правовий статус». Часопис Київського університету права. 2010. No 2. С. 95-98.

Авторгов А. М. Адміністративно-правовий статус державного виконавця. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Київ. 2008. 19 с.

Порядок виплати винагород державним виконавцям та їх розміри і розмір основної винагороди приватного виконавця : постанова Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2016 р. No 643. Верховна Рада

України. Офіційний веб.сайт. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/643-2016-п. Дата звернення: 02.07.2019.

Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження : Наказ Міністерства юстиції

України 05.08.2016 No 2432/5. Верховна Рада України. Офіційний веб. Сайт. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1126-16#n16. Дата звернення 02.07.2019.

Інструкція з організації примусового виконання рішень : Наказ Міністерства юстиції України від 02.04.2012 No 512/5 (у редакції наказу Міністерстваюстиції України 29.09.2016 No 2832/5). Верховна Рада України. Законодавство України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0489-12. Дата звернення 21.11.2019.

Фурса С. Я. Закони України «Про державну виконавчу службу», «Про виконавче провадження», «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» : науково-практичний коментар / С. Я. Фурса, Є. І. Фурса, С. В. Щербак ; за заг. ред. С. Я.Фурси ;

Центр правових досліджень. – Київ : Фурса С. Я. : КНТ, 2008. – 1172 с.

Лагода О. С. Адміністративна процедура: теорія практика застосування. Лагода Олександр Сергійович.

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Спеціальність 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Ірпінь. 2007. 22 с.

Золотаренко В. В. Реалізація принципу диспозитивності у діях субєктів виконавчого провадження. Цивілістична процесуальна думка. 2016. No 4. С. 38-41.

Опубліковано
2020-02-04
Розділ
Статті