Правові аспекти застосування помилування за законодавством Україні

  • О. Анненко Криворізький факультет Національного університету «Одеська юридична академія»
  • П. Зубаков Криворізький факультет Національного університету «Одеська юридична академія»
Ключові слова: помилування, законодавча регламентація помилування, строки помилування, матеріальна шкода, умовне засудження з випробувальним терміном, повторне помилування, амністія, умовно-дострокове звільнення від відбуття покарання, заміна покарання на більш м`'яке, особа, яка раніше притягувалася до кримінальної відповідальності

Анотація

Стаття присвячена аналізу сучасного стану правового регулювання застосування помилування до засуджених в Україні. Чинні нормативно - правові джерела які регламентують зазначений правовий інститут, не позбавлені недоліків. Предметом дослідження є проблеми строків, після відбуття яких можливо застосування помилування до осіб, засуджених вперше та до осіб раніше судимих, відшкодування, особами відносно яких застосовано помилування, спричиненої кримінальним правопорушенням шкоди, застосування помилування стосовно осіб, які скоїли умисні злочини під час випробувального терміну при умовному засудженні, відносно яких раніше застосовувалось помилування, амністія, умовно дострокове звільнення від відбуття покарання або заміна його на більш м`яке. Законодавство України про кримінальну відповідальність забезпечує правовий захист прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного ладу України від злочинних посягань; забезпечення миру та безпеки людства та запобігання злочинності. Для виконання цього завдання Кримінальний кодекс України визначає, які суспільно небезпечні діяння є злочинами та які покарання повинні застосовуватися до винних осіб. У той же час питання застосування механізмів звільнення від кримінальної відповідальності залишається актуальним для чинного законодавства про кримінальну відповідальність. Помилування займає чільне місце в законодавстві України, в системі видів звільнення від кримінальної відповідальності. Тому в період політичної реформи в Україні проблема ефективності застосування інституту помилування до ув'язнених в Україні є досить актуальною. Актуальність порушених у статті питань обумовлена необхідністю законодавчого регулювання деяких положень щодо застосування помилувань до засуджених в Україні. У статті проаналізовано сучасний стан правового регулювання використання помилувань для ув'язнених в Україні. Зазначається, що чинні нормативно-правові джерела, що регулюють інститут застосування помилувань до ув'язнених в Україні, не позбавлені прогалин. Предметом дослідження є проблеми строків, після яких заява про помилування засудженим може бути відшкодована, особам, щодо яких застосовано помилування, компенсація, спричинена кримінальним правопорушенням, можливість застосування помилування до осіб, які вчиняли навмисне злочини під час випробування, із умовно-достроковим покаранням раніше застосовували помилування, амністію, умовно-дострокове звільнення або заміни більш м'яким, раніше судимим. Автори статті також надають необхідні рекомендації щодо вдосконалення правового регулювання використання помилувань для засуджених в Україні.

Біографії авторів

О. Анненко, Криворізький факультет Національного університету «Одеська юридична академія»

старший викладач кафедри кримінально-правових дисциплін

 

П. Зубаков, Криворізький факультет Національного університету «Одеська юридична академія»

старший викладач кафедри кримінально-правових дисциплін

 

Посилання

Конституція України станом на 1 верес. 2016 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. No30. ст.106.

Про застосування амністії в Україні : Закон України від 01 жовтня 1996 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. No 48. ст.263.

Про амністію: Закон України від 19 квітня 2007 р. No955–V. URL : https://www.president.gov.ua (дата звернення 29.11.2019 р.).

Про Положення про порядок здійснення помилування: Указ Указ Президента України від 21 квітня 2015 р. No 223/2015. URL : https:// zakon5.rada.gov.ua (дата звернення 29.11.2019 р.).

Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України / за ред. М.І. Мельника. Київ : Атіка, 2003. 1056 с.

Цивільний кодекс України. від 18.02.2018 No435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/

ed20180218 (дата звернення 29.11.2019 р.).

Гончаренко В.Г. Правовий статус і процесуальні аспекти інституту помилування : Вибране. Київ : Прецедент, 2011. 91 с.

Додонов В.Н. Сравнительное уголовное право. Общая часть : монография. Москва : Юрлитинформ, 2009. 448 с.

Ніколаєнко Т. Амністія та помилування як підстави звільнення від кримінальної відповідальності та покарання . Кримінальне право. 2009. No 10, С. 68-71.

Письменський Є. О. Кримінально-правові проблеми звільнення від відбування покарання на підставі акту про помилування . Юридична наука. 2011. No6, С.129-137.

Посімбайло О. В. Інститут помилування в Україні: сучасний стан . Трипільська цивілізація. 2012. No 7, С. 73-77.

Романов М. Нове положення про здійснення помилування фактично позбавило засуджених «милості» URL: // http://khpg.org/ index.php?id=1298992497 (дата звернення 29.11.2019 р.).

Хавронюк М.І. Диференціація кримінальної відповідальності або чи не очікує Україну соціальна катастрофа? Кримінальний кодекс України 2001 р.: проблеми застосування і перспективи удосконалення.

Диференціація кримінальної відповідальності : матеріали міжнародного симпозіуму 11-12 вересня 2009 року. Львів : ЛьвДУВС, 2009. С. 243-248.

Хряпінський П.В. Заохочувальні норми у кримінальному законодавстві України : монографія. Харків : Харків юридичний, 2009. 448 с.

Чепелюк О.В. Амністія та помилування в Україні (кримінально-правове та кримінологічне дослідження) : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / Інститут держави та права ім. В.М. Корецького. Київ, 2008. 207 с.

Школа С.М. Кримінально-правові проблеми застосування амністії та здійснення помилування в Україні : дис. канд. юрид. наук : 12.00.08 / Нац. акад. внутр. справ України. Київ, 2003. 248 с.

Юридична енциклопедія: у 6 т. / гол. ред. Ю.С. Шемшученко. Київ : Українська енциклопедія, 2003. Т. 5. 736 с.

Опубліковано
2020-02-04
Розділ
Статті