Винаходи як результати науково- технічної творчості
міжнародний досвід правової охорони
Анотація
У статті проводиться науково-теоретичний аналіз правового режиму винаходів, особливостей набуття (оформлення) патентних прав на винаходи, а також об’єм та зміст виключних патентних прав, що випливають з патенту на винаходи у зарубіжних країнах. Загальновизнано, що найбільш поширеним і значущим результатом науково-технічної творчості є винаходи, які мають високу соціальну і економічну значущість, що зумовило необхідність правового регулювання відносин, пов'язаних зі створенням, оформленням і використанням винаходів. Термін «винахід» в людській свідомості відображає реальність, яка існує незалежно від права, оскільки винахід є не правовою, а природно-технічної категорією і створення вина- ходів, а також їх використання не завжди було пов'язане з правовим регулюванням. Терміном «винахід» в технічній, філософської, художньої літератури позначають щось нове, оригінальне (нову технологію, конструкцію). У патентному праві цей термін має вужчий і певний зміст, тому в спеціальній літературі говорять про винахід в технічному сенсі і про винахід як об'єкт правової охорони. Звідси випливає, що особа, яка вважає себе винахідником, офіційно може бути визнана такою тільки в разі отримання патенту на винахід. Цей охоронний документ видається, якщо об'єкт, який просять визнати винаходом, відповідає критеріям для отримання патенту, встановленим законодавством. Набуття (оформлення) патентних прав на винахід вимагає проходження доволі складних формальностей Метою цієї статті є аналіз механізму правової охорони винаходів в зарубіжних країнах з урахуванням уніфікації міжнародного і європейського законодавства в сфері патентного права, а також розкриття особливостей процедури придбання (реєстрації) патентних прав на винаходи в зарубіжних країнах.
Посилання
Андрощук Г. Патентное право: правовая охрана изобретений: уч. пос. К.: МАУП, 2001. 232с.
Андрощук Г. Винахідницька активність в країнах ЄС: стан та тенденції // Інтелектуальна власність. 2001.
No 3. С. 6-9.
Богатых Е.А. Патентное право капиталистических и развивающихся государств. М., 1978. 200с.
Богуславский М.М. Патентные вопросы в международных отношениях. М., 1962. 344с.
Еременко В.И. Развитие международного патентного права // Законодательство и экономика. 2002. No 2. С. 40-41.
Еременко В.И. Реформа европейской патентной системы // Интеллектуальная собственность. Промышленная собственность. 2001. No 8. С. 43-45.
Еременко В.И. Развитие международного патентного права // Законодательство и экономика. 2002. No 2. С. 40-41.
Жданов А.А. Тенденции к унификации патентного права в зарубежных странах. М., 1974. 200с.
Залесов А. Охрана изобретений по соглашению ТРИПС // Интеллектуальная собственность. 1996. No 11-12. С. 36-39.
Кравец Л. Развитие патентного законодательства в ЕС // Интеллектуальная собственность. 2000. No 11. С. 45-48.
Кравец Л. Тенденции развития патентной системы // Интеллектуальная собственность. 2002. No 10. С. 67-74.
Патентное законодательство зарубежных стран: в 2-х томах. М.: Прогресс, 1987.
Свядосц Ю.И. Буржуазное патентное право: уч. пос. М., 1967. 127с.
Уемура П.І. Развитие международного патентного права // Интеллектуальная собственность. Промышленная собственность. 2001. No 1. С. 10-19.