Від теорії правової держави до нової галузі науки – конфліктології
the conflictology
Анотація
У статті розглядається проблема співвідношення права та кон- фліктології, компромісів та колі- зій у законодавстві для вирішення російсько-українського конфлікту. Сьогодні Україна в черговий раз переживає боротьбу за свою незалежність, а передові знання в цій галузі дуже важливі зараз і в май- бутньому. Автор стверджує, що конфліктологія – це нова і специфічна область наукових знань, яка вивчає теорію та практику запобігання та виникнення конфліктів, що з’явилися наприкінці XX століття. Показано, що ті особи, які працюють у системі відносин «людина-людина», наприклад, керівники, психологи, педагоги, дипломати, адвокати, мають найпотужніші проблеми при недостатньому роз- витку конфліктологічної компетенції, хоча вони є посередниками конфліктів, здійснювати управління конфліктами тощо. Перш за все, це потреба в знаннях конфліктології, бажаних кожній людині, кожному члену суспільства, кожному професіоналу в різних галузях знань і людських відносин, оскільки це сприяє гармонізації людських відносин. Так, автор подав рекомендації щодо необхідності розробки наукової дискусії з питань конфлікту та компромісів у праві з метою обґрунтування шляхів вдосконалення сучасного права та вдосконалення його систематичного, ефективного та дієвого.
Посилання
Арон Р. Демократия и тоталитаризм : пер. с фр. / Р. Арон. – М. : Изд-во «Текст», 1993. – 437 с.
Гринюк Р.Ф. Ідея правової держави: теоретико-правова модель і практика реалізації / Р.Ф. Гринюк. – К. : Концерн «Видав. дім «Ін Юре», 2004. – 388 с.
Гуменюк І. Концепція соціальної держави: теоретико-методологічний аналіз формування змісту / І. Гуменюк // Право України. – 2008. – No 7. С. 9–13.
Емельянов С.М. Практикум по конфликтологии. – СПб: Питер, 2000.
Зазыкин В.Г. Конфликтологическая компетентность как фактор профессионализма госслужащих // Российское государство и государственная служба на современном этапе. –М., 1999.
Зеркин Д.П. Основы конфликтологии. – Ростов-н/Д: Феникс, 1998.
Історія вчень про право і державу : хрестоматія для юрид. вузів і фак. / уклад., заг. ред. проф. д-р істор.
наук Г.Г. Демиденко. – 2-ге вид., допов., змін. – Х. : Легас, 2002. – 928 с.
Максимов С.І. Правове суспільство як регулятивна ідея реформування посттоталітарної правової системи / С.І. Максимов // Проблеми влади і права в умовах посттоталітарних трансформацій: міждисциплінарний аналіз / за заг. ред. М.І. Панова, О.Г. Данильяна. – Х. : Право, 2007. С. 15–22.
Обозов Н.Н. Психология конфликта и способы его разрешения.– Л.: Центр прикладной психологии, 1991.– 45 с.
Скрипнюк О.В. Ідея соціальної справедливості в контексті теорії правової держави / О.В. Скрипнюк // Вісн. Акад. прав. наук України. – 2005. – No 2 (25).
Скрипнюк О.В. Соціальна правова держава в Україні: проблеми теорії практики : монографія / О.В. Скрипнюк. – К., 2000.– 168 с.
Обозов Хасан Б.И. Психотехника конфликта и конфликтная компетентность.– Красноярск, 1996.
Цимбалюк М. Громадянське суспільство як фактор утвердження демократичної правосвідомості / М. Цимбалюк // Право Укаїни. – 2007. – No 11. С. 21–25.
Хасан Б.И. Психотехника конфликта и конфликтная компетентность.– Красноярск, 1996.
Юридична конфліктологія /Под. ред. В.Н. Кудрявцева.– М..: Юрсит. 1997.