Вдосконалення виявлення обсягів корупції у приватній сфері України

  • І. Христич Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України
Ключові слова: корупція, приватна сфера, статистичні методи, соціологічні методи, масові опитування

Анотація

У статті розглянуто головні аспекти щодо виявлення обсягів корупції у приватній сфері України. Проаналізовано, що необхідно відносити до корупції у приватній сфері. Корупційну злочинність у приватній сфері, як правило, поділяють на: корупційні неправомірні дії, що вчиняються щодо юридичних осіб приватної сфери; підкуп-продажність усередині компанії; використання службовцями приватних комерційних структур для одержання неправомірної вигоди. При цьому необхідно мати на увазі, що показники, які характеризують корупційні прояви у приватній сфері, не є стабільними, вони систематично видозмінюються. Підкреслено, що методи, які використовуються для збирання, обробки та аналізу тієї чи іншої інформації, поділяються на статистичні, соціологічні, психологічні та економічні. При цьому відмічено, що, на жаль, в Україні, як у більшості інших країн світу, основні методи дослідження і встановлення обсягів корупційних діянь – це соціологічні методи масового опитування у вигляді анкетування та інтерв’ю. Розкрито досвід міжнародної громадської організації по боротьбі з корупцією та дослідженні питань корупції у світі Transparency International, обчислення "Індексу сприйняття корупції"; «Барометра світової корупції», «Індексу хабародавців».  При цьому відмічено, що в інших країнах світу широко використовуються і статичні звіти, що в нашій країні практично недоцільно, тому що навряд чи вони дадуть реальну картину щодо рівня корупції особливо у приватній сфері. Зроблено висновок, що реальний обсяг розповсюдження корупції в нашій країні особливо у приватній сфері можна встановити лише при перепису населення шляхом суцільного або вибіркового опитування усіх громадян.

Біографія автора

І. Христич, Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрН України

кандидат економічних наук, доцент, старший науковий співробітник відділу кримінологічних досліджень

Посилання

Романов М.В. Основні засади запобігання корупції. Харків: ТОВ «Видавництво«Права людини»», 2017. 176 с.

Некрасова Т.А. Социально-правовая природа и последствия коррупции в частноправовой сфере. Административное и муниципальное право. 2013. No 9 (69). С. 885 – 892.

Проти корупції: Конвенція ООН ратифік. Законом України від 18 жовт. 2006 р. No 251-V. URL: http://zakon2.rada. gov.ua/laws/show/995_c16. (дата звернення 22.11.2019).

Кримінологія: підручник /В.В. Голіна, Б.М. Головкін, М.Ю. Валуйська та ін.; за ред. В.В. Голіни, Б.М. Головкіна. Харків: Право, 2014. 512 с.

Романченко Н. В. Системний підхід до оцінки корупції в міжнародному бізнесі як фактора економічної небезпеки. Наукові записки НаУКМА. НаУКМА. 2012.Т. 133.С. 106 – 111.

Transparency International опубликовали ежегодный индекс восприятия коррупции. URL: https://www.currenttime.tv/a/29740284.html (дата звернення 22.11.2019).

Bribe Payers Index: Transparency International – URL: http://www.transparency.org. (дата звернення 22.11.2019).

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті