Соціальна обумовленість кримінальної відповідальності за посягання на атрибути України як вагомого чинника незалежності

  • В. Карман Науково-дослідний інститут публічного права
Ключові слова: право, закон, злочин, авторитет держави, державні символи, наруга, підстави криміналізації

Анотація

У статті досліджено питання соціальної обумовленості кримінальної відповідальності за посягання на атрибути України та з’ясовано доцільність існування окресленої норми в Особливій частині КК України. Встановлено, що держава змушена застосовувати кримінально-правові заходи впливу до осіб, які вчиняють наругу над державними символами, тому вказане діяння відповідає підставі криміналізації – врахування можливостей системи кримінальної юстиції в протидії тим чи іншим формам антисуспільної поведінки та як їх складова наявність матеріальних ресурсів для реалізації кримінально-правової заборони. В даному випадку держава просто зобов’язана знаходити можливості (в тому числі матеріальні ресурси) для застосування даних заходів впливу. Доведена відповідність розглянутого нами діяння всім основним підставам криміналізації (суспільна небезпечність, типовість та достатня розповсюдженість, суспільно небезпечних діянь, необхідність впливу кримінально-правовими заходами, врахування можливостей системи кримінальної юстиції в протидії даній формі антисуспільної поведінки, співрозмірність позитивних та негативних наслідків криміналізації). Констатовано, що діяння у вигляді наруги над державними символами є суспільно небезпечним, типовим та достатньо розповсюдженим, потребує впливу кримінально-правовими заходами (з урахуванням можливостей кримінальної юстиції), а позитивні наслідки його криміналізації переважають негативні. Сама ж криміналізація цього діяння проведена з урахуванням принципів конституційної адекватності, системно-правової несуперечності, процесуальної здійсненності правосуддя, безмежності закону і ненадмірності заборони, домірності санкції й економії репресії, принципу визначеності і єдності термінології та не супере чить принципу міжнародно-правової необхідності і допустимості. Все це доводить, що досліджуване діяння повністю відповідає всім основним підставам та принципам криміналізації.

Біографія автора

В. Карман, Науково-дослідний інститут публічного права

здобувач

 

Посилання

Пащенко О.О. Соціальна обумовленість закону про кримінальну відповідальність: монографія. Харків: Юрайт, 2018. 446 с.

Шаблистий В.В., Галемін О.А. Кримінальна відповідальність за хуліганство, пов’язане з опором особам, наділеним владними повноваженнями під час виконання службових обов’язків чи іншим громадянам,

що припиняли хуліганські дії: монографія. За заг. ред. д.ю.н., доц. В. В. Шаблистого. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр.. справ ; Ліра ЛТД, 2017. 164 с.

Фріс П.Л. Криміналізація і декриміналізація у кримінально-правовій політиці. Вісник Асоціації кримінального права України. 2014. No1 (2). С. 19–28.

Балабанова Д. О. Загальні засади теорії криміналізації. Актуальні проблеми держави і права: збірник наукових праць. 2009. No47. С. 145-148.

Шаблистий В. В. Суспільна небезпека (небезпечність) у кримінальному праві в епоху постмодерну. Вісник Кримінологічної асоціації України. 2015. No 3. (11). С. 112-124.

Єдиний звіт про кримінальні правопорушення по державі за січень-лютий 2019 року // Генеральна прокуратура України: офіційний веб-сайт. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/stst2011.

html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=206178 (дата звернення 20.03.2019).

Єдиний державний реєстр судових рішень. URL: http://www.reyestr.court.gov.ua (дата звернення: 24.09.2019).

Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування // Генеральна прокуратура України: офіційний веб-сайт. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/stst2011.

html?dir_id=113897&libid=100820&c=edit&_c=fo (дата звернення 11.03.2019).

Судова статистика // Судова влада України. URL: https://court.gov.ua/inshe/sudova_statystyka/ (дата звер-

нення: 24.09.2019).

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті