Згладжування заподіяної шкоди при звільненні особи від кримінальної відповідальності у зв’язку з її дійовим каяттям

  • М. Григор’єва Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого
Ключові слова: звільнення від кримінальної відповідальності, дійове каяття, відшкодування збитків, усунення заподіяної шкоди

Анотація

Cтаттю присвячено розгляду проблемних питань, що стосуються особливостей згладжування заподіяної шкоди при звільненні особи від кримінальної відповідальності у зв’язку з її дійовим каяттям. Проаналізовано існуючі в науці кримінального права різні точки зору науковців щодо визначення понять шкода та збитки. Доведено, що збитками слід називати втрати, які наносяться майну особи в результаті суспільно небезпечного діяння. У зв’язку з чим ст.45 КК України передбачає саме відшкодування збитків, а не їх ліквідування чи усунення. Зазначено, що під відшкодуванням збитків необхідно розуміти добровільне відновлення по можливості тих майнових благ, яких винний позбавив потерпілу особу в результаті вчинення злочину. Дії по відшкодуванню збитків полягають: у поверненні незаконного вилученого майна або майна аналогічного викраденому; відновленні пошкодженого або знищеного майна (як своїми силами, так і з чиєюсь допомогою); у передачі потерпілому певної суми грошей тощо, тобто відшкодування збитків – це повернення, заміна чи компенсація результату злочину, який має майнове вираження і завжди відповідає певному грошовому чи майновому еквіваленту. Доведено, що під шкодою в ст. 45 КК слід розуміти будь-які моральні чи фізичні втрати, яких зазнала потерпіла особа в результаті вчинення злочину. Звідси, усунення заподіяної шкоди передбачає компенсацію законними засобами того негативного результату, який був завданий вчиненим злочином. Саме тому шкоду необхідно усувати, а збитки тільки відшкодовувати. Визначено, що залагоджування заподіяної шкоди – це добровільне відновлення тих прав і благ, яких злочинець позбавив потерпілу особу в результаті вчинення злочину.

Біографія автора

М. Григор’єва, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого

кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права No 1

Посилання

Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Київ Ірпінь: ВТФ «Перун», 2001.1995 с.

Донцов С.Е., Глянцев В.В. Возмещение вреда по советскому законодательству. М:. Юрид. лит., 1990. 160 с.

Житний О.О. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям Х.: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. 320 с..

Кримінальне право України: Загальна частина: Підручник для студентів юрид. спец. вищ. закладів освіти / За ред. професорів М.І. Бажанова, В.В. Сташиса, В.Я. Тація. Київ Харків: Юрінком Інтер

Право, 2001. 419 с.

Михайлов В. Признаки деятельного раскаяния // Рос. юстиция. 1998. No4. С.6-12.

Михлин А.С. Последствия преступления. М.: Юрид. лит., 1969. 215 с.

Тихомирова Л.В., Тихомиров М.Ю. Юридическая энциклопедия. М.: Юристъ, 1997. 589 с.

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті