Крайня необхідність

історико-правовий аспект законодавчого закріплення на українських землях

  • М. Шуп’яна Львівський національний університет імені Івана Франка
Ключові слова: крайня необхідність, обставина, що виключає злочинність діяння, пом’якшення покарання, звільнення від кримінальної відповідальності, напад собаки

Анотація

Стаття присвячена дослідженню питання розвитку законодавчого регулювання інституту крайньої необхідності. Проаналізовано основні етапи розвитку даного інституту кримінального права на території України. Автор акцентує увагу на закономірностях у законодавчому закріпленні ознак крайньої необхідності та їх змісту. Автором виділено три основні етапи розвитку правового регулювання даного інституту. У статті наголошується на тому, що заподіяння шкоди у стані крайньої необхідності на ранніх етапах українського законотворення визнавалось як таке, що лише пом’якшує відповідальність особи. Наступним етапом було визнання крайньої необхідності, як обставини, що виключає кримінальну відповідальність. І лише на сучасному етапі заподіяння шкоди у стані крайньої необхідності є обставиною, що виключає злочинність діяння. У даному аспекті поворотним моментом у ставленні законодавця до інституту крайньої необхідності виявилось положення, закріплене у КК Української РСР 1960 р., який зі змінами діяв аж до 2001 р., у якому вперше стан крайньої необхідності визнано обставиною, що виключає злочинність діяння. Також у статті наголошено на змінах, які відбулася не лише у змісті стану крайньої необхідності, а й у спрямованості даного стану. Автор наголошує на тому, що спочатку крайню необхідність розглядали лише, як можливість захисту свого життя від небезпеки, що загрожує і своїм джерелом має або собаку або голод. У подальшому йдеться про можливість збереження інших інтересів, проте виключно особи, котра захищається. На сучасному етапі особа вправі відвертати небезпеку, що загрожує будь – яким правоохоронюваним інтересам, як її так і інших осіб, якщо при цьому не було перевищено меж крайньої необхідності. На підставі аналізу нормативних джерел з’ясовано сутність ознак крайньої необхідності та її меж.

Біографія автора

М. Шуп’яна, Львівський національний університет імені Івана Франка

кандидат юридичних наук, асистент кафедри кримінального права і кримінології юридичного факультету

 

Посилання

Якімець Т. Розвиток інституту крайньої необхідності в українському кримінальному праві. Право України. 2007. No 9. С. 113-117.

Якімець Т. І. Крайня необхідність за кримінальним правом України [Текст] : автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08. Київ, 2008. 16 с.

Статути Великого князівства Литовського: У 3-х томах. Том І. Статут Великого князівства Литовського

року / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2002. 464 с.

Статути Великого князівства Литовського: У 3 т. Том II. Статут Великого князівства Литовського 1566 року / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2003. 560 с.

Бойко І. Й. Кримінальні покарання в Україні (ІХ–ХХ ст.) : навч. посіб. / І. Й. Бойко. Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2013. 408 с.;

Стебельський П. Австрийське карне право. Після викладу проф. П.Стебельського. 1902/1903 . Львів : Накладом “Кружка правників” в “Акад. Громаді”.1903. 419 с.

Krzymuski E. Wykład prawa karnego ze stanowiska nauki і prawa austryackiego. Т. 1. Wyd. 3, przerob. Kraków :

Nakładem księgarni Leona Frommera, 1911. 620 s.;

Земляков А. В. Уголовное уложение 1903 года о государственных преступлениях, наказываемых ссылкой на поселение. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/ugolovnoe-ulozhenie-1903-goda-o-gosudarstvennyh-prestupleniyah-nakazyvaemyh-ssylkoy-na-poselenie;

Makarewicz J. Kodeks karny z komentarzem. 4 wyd. Lwów : Wydawnictwo zakładu narodowego imienia Ossolińskich, 1935. 528 s.

Codul Penal din 8 Aprilie 1936 an. URL: https://lege5.ro/Gratuit/heztqnzu/codul-penal-din-1936 (дата звернення 17.10.2019 р.)

Кримінальний кодекс Української РСР від 28 грудня 1960 р. / Верховна Рада УРСР. URL: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2001-05 (дата зверення 17.10.2019 р.)

Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 р. (із змінами та доповненнями). / Верховна Рада України. URL: http://zakon1.rada.gov.ua (дата звернення 17.10.2019 р.)

Дудоров О.О., Х а в р онюк М.І. Кримінальне право: Навчальний посібник / Дудоров О.О., Хавронюк

М.І. // за заг. ред. М.І. Хавронюка. – К.: Ваіте, 2014. – 944 с.

Опубліковано
2020-02-05
Розділ
Статті